Četrtek, 7. 8. 2014, 15.43
5 let, 6 mesecev
Ebola: Čudežno zdravilo rezervirano za prebivalce razvitega sveta?
Število okuženih z virusom ebola naglo narašča, prav tako število smrtnih žrtev, ki je že preseglo 900. Stopnja smrtnosti je med 60 in 90 odstotki, uradnega zdravila oziroma cepiva pa tudi štiri desetletja po prvem izbruhu še ni.
Strokovnjaki trdijo, da zdravila ne morejo začeti množično uporabljati, ker še niso opravili varnih preizkusov na ljudeh in ker ni še nič znanega o stranskih učinkih. Obenem pravijo, da je zdravila, narejenega iz tobačnih listov, za zdaj na voljo zelo malo, čeprav si proizvajalec, Mapp Biopharmaceutical iz San Diega, ki sodeluje s kanadskim Defyrusom, prizadeva za čimprejšnjo pospešitev proizvodnje.
Omenjeno zdravilo po njihovih navedbah zahteva ustrezno in skrbno ravnanje, hranjenje pri nizkih temperaturah in primerno usposobljene ljudi, ki z njim ravnajo, zato je vedno bolje, da se nova zdravila preizkuša v velikih, urbanih bolnišnicah, ne v ruralnem svetu zahodne Afrike, kjer ni primerne infrastrukture.
Poleg tega bi bilo farmacevtsko podjetje oz. samo zdravilo deležno precej manj medijske pozornosti, če bi z njim ozdravelo več revnih Afričanov, kot jo je dobilo, ko sta ozdravela ameriški zdravnik in misijonarka.
Gre za etično vprašanje, ki mu je vsekakor treba nameniti pozornost, opozarja Caplan. Pri Svetovni zdravstveni organizaciji ga bodo odprli prihodnji teden.