Torek,
11. 2. 2014,
18.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

zdravila Državni svet

Torek, 11. 2. 2014, 18.49

8 let, 7 mesecev

Državni svet je izglasoval odložilni veto na zakon o zdravilih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Državni svet je na izredni seji s 14 glasovi za in 12 proti potrdil predlog odložilnega veta na zakon o zdravilih, ki ga je vložilo devet svetnikov.

Predlagatelji veta menijo, da bi določba, ki širi pogoje, pod katerimi lahko nekdo izvaja veletrgovsko dejavnost, povzročila še večjo zmedo na trgu z zdravili in prinesla še večji pritisk na cene.

Predlagatelji danes potrjenega veta želijo, da se zakon dopolni tako, da veletrgovske dejavnosti ne bodo mogli izvajati izvajalci zdravstvene dejavnosti, izvajalci lekarniške dejavnosti in poslovni subjekti, ki jih je ustanovil izvajalec zdravstvene ali lekarniške dejavnosti.

Pomembno in občutljivo področje Predlagatelje veta moti tudi, da zakon pristojnosti za izvajanje uradne kontrole kakovosti z Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke prenaša na novoustanovljeni Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Takšen prenos po njihovem prepričanju pomeni grožnjo javnemu zdravju.

Prvopodpisani k predlogu veta državni svetnik Drago Ščernjavič je na današnji izredni seji dejal, da gre za zelo pomembno in občutljivo področje. Po njegovih besedah nedavno potrjeni zakon omogoča različne vertikalne povezave v lekarniški dejavnosti in daje možnost za kartelna dogovarjanja. Pri tem je dejal, da so po njegovih zanesljivih informacijah pri pripravi nekaterih členov sodelovali "razni pomembneži". Dodal je še, da področja ne gre pustiti v stanju, v kakršnem je, da ne bi državljani plačevali oligopolov in monopolov.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl je na seji povedala, da se na ministrstvu strinjajo, da obstoječa rešitev v zakonu glede težave vertikalnih povezav ni najboljša. Kljub temu zakon podpirajo, je pa treba po njenih besedah v nadaljnjem postopku o tem področju razmisliti in zakon ustrezno dopolniti.

Glede prenosa kontrole kakovosti je povedala, da je obstoječa ureditev še iz "preteklega časa", v sprejetem predlogu zakona določena ureditev pa je po njenih besedah ustreznejša in strokovno boljša. Pojasnila je, da se z obstoječim načinom iz leta v leto soočajo z zaostanki, s prenosom nalog pa bodo uporabili obstoječe kapacitete v nacionalnem laboratoriju.

"Veto ne more prispevati k temu, da bo zakon boljši" "Mislim, da sprejetje veta pomeni odlaganje nekih dejstev, ki mogoče niso bila pravilno razumljena," je povedala Čoklova in dodala še, da veto v kontekstu, kot je bil predstavljen, ni potreben.

Državni svetnik Zoran Božič pa je v razpravi dejal, da veto ne more prispevati k temu, da bo zakon boljši. Po njegovih besedah bo namreč na ponovnem preizkusu v DZ sprejet brez razprave. Pojasnil je, da imajo svetniki druge možnosti, in sicer pobudo za oceno ustavnosti ter predlog spremembe zakona.

DZ je zakon o zdravilih sprejel 4. februarja letos. Zakon med drugim v slovenski pravni red prenaša direktive EU, ureja področje prodaje zdravil preko spleta, razmejuje industrijsko izdelana zdravila in galenska zdravila ter določa nove predpise s področja nujnih zdravil. Poslanci DeSUS so sicer v parlamentarnem postopku večkrat predlagali ter vložili dopolnila, s katerim bi prepovedali vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti, vendar dopolnilo ni naletelo na posluh večine poslancev. O zakonu bo zaradi sprejetega veta sedaj moral ponovno odločati DZ, zakon pa bo morala potrditi absolutna večina.