Četrtek,
13. 11. 2014,
18.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Branimir Štrukelj

Četrtek, 13. 11. 2014, 18.45

8 let, 7 mesecev

Če jim vlada ne bo prisluhnila, gredo šolniki na ulice (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Šolski sindikat Sviz med članstvom poizveduje, kdo bi se bil pripravljen udeležiti demonstracij, ki jih pripravljajo za 3. december v Ljubljani. Shod bo, če vlada ne bo umaknila predlaganih posegov.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je potrdil, da so shod že prijavili policiji, izvedli pa ga bodo, če vlada ne bo umaknila predlaganih posegov v normative v šolstvu.

Štrukelj: Ukrepi, ki jih predlaga vlada, pomenijo odpuščanja Ukrepi na področju izobraževanja, predvideni v interventnem zakonu, ki ga je vlada v presojo poslala občinam, bi namreč po mnenju Štruklja pomenili odpuščanja. Odločitev, da bodo šolniki izvedli demonstracije pred vlado, bi lahko dokončno sprejeli v tednu dni, še pravi glavni tajnik Sviz.

"Slaba znamenja" iz vlade Štrukelj je danes na novinarski konferenci že izrazil zahtevo, da vlada na današnji seji obravnava tudi vprašanje interventnega zakona, ki ga je pripravilo ministrstvo za javno upravo. Zakon po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja sicer še ni medresorsko usklajen. Štrukelj je menil, da so znamenja s seje vlade slaba.

Ob načrtovanem znižanju prihodkov občinam so za prihodnje leto znova obudili idejo o posebnem zakonu, s katerim bi občinam znižali tudi nekatere stroške. V naboru mogočih ukrepov, ki jih je ministrstvo za javno upravo poslalo občinam, pa so tudi tokrat nekateri s področja izobraževanja.

Osnutek interventnega zakona, ki so ga poslali občinam, še vedno vključuje več predlogov na področju vzgoje in izobraževanja. Posegel bi v zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, zakon o osnovni šoli ter zakon o vrtcih, in sicer v delih, ki se dotikajo šolskih okolišev, statusa osnovnih šol, brezplačnega prevoza v šolo in vrtcev.

V vrtcih dva otroka več v oddelku Za vrtce med drugim predvideva, da bi lahko občina začasno zaradi zagotovitve uravnoteženja občinskega proračuna število otrok v oddelku dodatno povečala za dva otroka. Če po veljavni zakonodaji vzgojiteljevo delo z otroki v okviru polnega tedenskega delovnega časa ne sme presegati 30 ur, delo pomočnika vzgojitelja pa 35 ur, bi z interventnim zakonom vzgojiteljevo delo v oddelkih prvega starostnega obdobja določili pri 32,5 ure in v oddelkih drugega starostnega obdobja pri 35 urah, delo pomočnika vzgojitelja pa pri 36 urah tedensko.

Če ima šola manj kot 14 otrok, bi jo zaprli Če ima osnovna šola manj kot devet oddelkov, bi se po osnutku zakona morala spremeniti v podružnično, razen če je to edina osnovna šola na območju lokalne skupnosti. Občina pa bi morala podružnično osnovno šolo ukiniti, če bi ta imela manj kot 14 učencev oziroma na obmejnih problemskih območjih manj kot pet učencev, še predlaga zakon, ki so ga v presojo prejele občine.

Štrukelj bo opozoril premiera Cerarja Štrukelj bo na morebitne posledice tega, kar se zdaj dogaja z izobraževanjem, na petkovem srečanju opozoril premierja Mira Cerarja. Ob tem pa dodaja, da je interventni zakon postal del pogajalskega procesa glede vseh varčevalnih ukrepov v javnem sektorju, saj pomeni odpuščanja. Po Štrukljevem mnenju je mogoče, da bodo odločitev o demonstracijah sprejeli na kongresu Sviza, ta bo prihodnji četrtek in petek, s čimer bi odločitev imela po njegovih besedah visoko stopnjo legitimnosti.