Sobota,
29. 6. 2013,
10.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek

Sobota, 29. 6. 2013, 10.50

8 let, 7 mesecev

Bratuškova: Krizni davek ni pozabljen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premierka Alenka Bratušek upa, da bodo v koaliciji dosegli soglasje o potrebnih ukrepih, sicer ni izključen krizni davek.

V pogovoru za Sobotno prilogo časnika Delo je potrdila tudi, da so v pripravi spremembe zakona, s katerimi bi podaljšali čas delovanja t. i. slabe banke. Ali je podaljšanje na deset let prava meja, še ne vedo, pravi.

"V tem trenutku dobrih rešitev ni" Bratuškova je prepričana, da je za rešitev težkih gospodarskih razmer potrebna kombinacija varčevanja in dviga davkov. "To zdaj počnemo. Je pa res, da v tem trenutku dobrih rešitev ni. Po naši oceni smo izbrali najmanj slabo," je dejala. Prepričana je, da bodo za gospodarstvo največ naredili z zelo hitro sanacijo bančnega sistema. Po njenem bi bilo dobro, da bi lahko v slabo banko vstopili tudi zasebni vlagatelji, vendar tega še niso koalicijsko uskladili, je dejala.

T. i. krizni davek ni pozabljen. Kot pravi Bratuškova, se bo morala koalicija dogovoriti za kar nekaj ukrepov, da krizni davek ne bo potreben, kar je ključna naloga vlade do jeseni. "Večina ministrov, recimo, pravi, da je pri javnih naročilih kar nekaj rezerve. Ne bi pa bilo pošteno danes reči, da je ta davek pozabljen," je dejala.

Glede načrtovanega znižanja porodniškega nadomestila in nadomestila za brezposelne je zavrnila očitek, da je vlada te ukrepe sprejela potihoma, saj so jih na Ekonomsko-socialnem svetu predstavili v okviru programa stabilnosti in nacionalnega reformnega programa. "Sama sem se sicer zavzela za prehodno obdobje. V parlamentu je še mogoč dogovor, da ti ukrepi ne začnejo veljati takoj, tako da imajo ženske možnost in pravico odločanja," je dejala.

Dotaknila se je tudi prodaje Mercatorja. Sestanek, na katerem se je pogovarjala s predsednikoma uprav Mercatorja in Pivovarne Laško, Tonijem Balažičem in Dušanom Zorkom, na njem pa je bil po besedah premierke prisoten tudi poslanec SD Matjaž Han, "je bil sklican izključno zato, da bi ugotovila, do kdaj lahko zdržita obe podjetji, če se nič ne zgodi". "Pokazalo se je, da Pivovarna Laško ne prav dolgo," je dejala.

"Vsak primer korupcije je treba absolutno sankcionirati" Za ohranitev javnega zdravstva pa je premierka opozorila na nujno delovanje pravne države, za kar je treba vsak primer korupcije "razčistiti, absolutno sankcionirati in zagotoviti, da se to ne bo več dogajalo".

Naslednji kongres njene stranke PS bo pred naslednjimi volitvami. Ali bo to pred volitvami v Evropski parlament ali katerimi drugimi, ni želela konkretizirati, je pa zatrdila, da če bi se nekdanji predsednik stranke in ljubljanski župan Zoran Janković odločil kandidirati za položaj predsednika stranke, sama kandidature ne bi vložila. "Dejstvo je, da Pozitivne Slovenije brez Zorana Jankovića ne bi bilo," je pojasnila. Povedala je še, da bo šla v skladu z zavezo spomladi po zaupnico v DZ.

Zanikala pa je očitke prvaka SDS Janeza Janše, da je s sodelovanjem na proslavi ob dnevu državnosti, na kateri so bile tudi rdeče zvezde, kršila ustavo.