Petek, 24. 10. 2014, 12.11
8 let, 9 mesecev
Ali vlada žrtvuje študente za rešitev proračuna?
Med varčevalnimi ukrepi, ki jih je potrdila vlada, je med drugim tudi uvedba polnega plačila prispevkov za študentsko delo po načelu vsako delo šteje. S tem bi pridobili kar dobrih 58 milijonov evrov.
Pri ŠOS so tako prepričani, da bodo napovedani varčevalni posegi obremenili predvsem segment mladih oziroma šolajočih. "Od skupnega zneska, ki ga vlada namerava privarčevati v letu 2015, se namreč kar 10 odstotkov nanaša na mlade," so navedli.
Kot glavno težavo ukrepa je predsednik ŠOS izpostavil, da se problematika, vezana na študentsko delo, ne spreminja sistemsko, tako kot so predlagali, ampak se samo prispevke naknadno obračuna zraven. To po njegovih besedah pomeni ukinitev študentskega dela, saj se bo obremenitev z 32 odstotkov povečala na 65 odstotkov. To pa po mnenju Schmidta pomeni, da bo panoga povsem nekonkurenčna in tega nihče več ne bo uporabljal.
"To ni niti malo sistemski ukrep, kot trdijo v vladi, ampak je zgolj nabiranje denarja in gledanje na mlade skozi bilanco na finančnem ministrstvu in s tem se ne strinjamo. Smo za sistemski pristop in za to, da se področje uredi, ampak ne na način, da se samo denar pobere," je izpostavil.
"Jemlje se tam, kjer je najlažje, ne pa tam, kjer bi se moralo," je še poudaril.
Na to temo se z vlado še niso usedli za skupno mizo, saj k temu po besedah predsednika ŠOS niso bili pozvani. Takoj po objavi o predvidenih ukrepih so se zato obrnili na ministrstvo za delo in zahtevali pojasnila, vendar za zdaj odgovora še niso prejeli. Prav tako ne vedo, kako namerava vlada ta ukrep implementirati. "Nič pa ne kaže na kakršenkoli sistemski pristop," je povedal Schmidt.
"Kakršenkoli nesistemski poseg kvečjemu doda k zmedi na tem področju in ne bo sistemsko rešil nič drugega kot pa rebalansa," je sklenil predsednik ŠOS.