Petek,
9. 5. 2014,
7.21

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

delo na črno

Petek, 9. 5. 2014, 7.21

7 let, 11 mesecev

Zaradi dela na črno smo morali odpuščati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Obrtnik, ki opravlja zaključna dela v gradbeništvu, pravi, da ga je nelojalna konkurenca prisilila, da je odpustil skoraj vse svoje zaposlene.

Podjetniki in obrtniki že več let opozarjajo, da siva ekonomija preveč cveti. O dejanskih razmerah na trgu smo se pogovarjali z obrtnikom, ki opravlja zaključna dela v gradbeništvu, vendar zaradi občutljivosti položaja svojega imena ne želi razkriti.

"V podjetništvo sem se podal pred osmimi leti, ko je gradbeništvo v Sloveniji cvetelo. Dela je bilo veliko, pogostokrat tudi preveč, tako da sva z bratom, s katerim sva tudi solastnika podjetja, vsako leto zaposlila po nekaj ljudi," obrtnik pove o svojih začetkih. Kot pravi, so podjetje širili tudi po izbruhu gospodarske krize, saj so naročila kar deževala. "Še leta 2010 smo zaposlovali 21 ljudi in normalno delali. Konec prejšnjega leta pa se je začela pot navzdol. Po propadu številnih gradbenih podjetij se je namreč na trgu pojavilo veliko gradbenih delavcev z dolgoletnimi izkušnjami, ki so začeli delati na črno, in temu nismo mogli več konkurirati."

Počasi smo začeli odpuščati "Niti enkrat v svojem sicer kratkem obrtniškem delovanju nisem nobenemu ostal dolžan niti evra, zaposleni so dobivali plače točno na datum. Toda z nelojalno konkurenco nismo mogli tekmovati, tako da sva z bratom počasi začela odpuščati. Leta 2011 sva odpustila deset ljudi, leto pozneje še pet, danes pa sva z bratom sama," zaskrbljen pripoveduje gradbenik.

Stranke želijo samo čim nižjo ceno Na vprašanje, kako mu gre danes, odgovori: "Težko. Če želim na primer polagati keramične ploščice, je moja cena z davkom 13 evrov za kvadratni meter, šušmarji brez računa pa lahko to opravijo za devet evrov. Žal je tako. Stranke želijo čim nižjo ceno. To je žalostno." Večina tistih, ki se odloči za plačilo storitve brez računa, pa se premalokrat zaveda, da so v primeru kakršnihkoli zapletov povsem brez pravne in potrošniške varnosti.

Vsebino omogoča Vlada RS