Sreda, 18. 12. 2013, 21.25
7 let, 9 mesecev
Usoda Peka in 350 delavcev je znova na kocki (video)
Danes je zgodba drugačna, plače zamujajo, usoda podjetja in zadnjih 350 delavcev je ves čas na kocki. Vodstvo sicer obljublja, da so se z bankami dogovorili o odlogu posojila, a državni Peko je vseeno na milost in nemilost prepuščen bankirjem in visi na nitki.
Novi predsednik uprave Slavko Despotović pove, da je Peko bankam dolžan dobre štiri milijone evrov in da bodo bankirji nanje počakali še eno leto. "Glede na to, da smo imeli zdaj moratorij šest mescev, je 12 mesecev zagotovo napredek," je dejal.
Zaposleni so seveda zaskrbljeni. Njihova življenja so v rokah bankirjev. "Imam dva otroka, delam sam, žena je brezposelna. Toliko smo že stari, da druge službe ni. Če Peko propade, je z nami konec," pove eden od zaposlenih. Negotovost je še večja, ker plača zamuja že dva dneva. Vodstvo je delavcem res že dalo po 160 evrov, preostanek naj bi dobili do konca tedna.
Peko pa muči tudi stara delovna sila, 48 let imajo v povprečju njegovi delavci. Delavka Darja je stara 38 let, pa je ena od najmlajših v proizvodnji.
Medtem pa kupci v Pekovi trgovini ne morejo prehvaliti tržiških čevljev in se čudijo, da je tovarna na robu preživetja. Tako kot Pekovi kupci tudi zdajšnji predsednik uprave upa, da Peko ne bo propadel. Tovarna zdaj dela le s 60-odstotno močjo, a po reprogramu posojil Despotović napoveduje boljše čase. Prihodnje leto naj bi Peko izdelal več kot 220 tisoč čevljev in moderniziral proizvodnjo. Vse za to, da bo ime Petra Kozine aktualno še po 110 letih.