Petek,
17. 1. 2014,
11.38

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

bonitetna ocena

Petek, 17. 1. 2014, 11.38

7 let, 9 mesecev

S&P Sloveniji ohranja bonitetno oceno: javni dolg letos dosega najvišjo raven

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je ohranila oceno Slovenije pri A-, obeti za naprej pa so stabilni.

V agenciji pričakujejo napredek pri konsolidaciji javnih financ, vidijo pa stabilizacijo političnih razmer. Ocenjujejo tudi, da je država ustrezno odgovorila na težave v bankah, zato pričakujejo, da pomoč za državo ne bo potrebna.

Stabilni obeti za naprej slonijo na predpostavki, da bo država nadaljevala napredek pri uravnoteženju javnih financ in pri prestrukturiranju bank. Prav tako stabilni obeti temeljijo na oceni, da bo koalicija na oblasti ostala do volitev leta 2015.

Nekaj zamud vidijo pri strukturnih reformah, na srednji rok pa pričakujejo napredek pri reformnih ukrepih za spodbujanje rasti.

Skupni padec v krizi: okoli šest odstotkov BDP Za letos v agenciji Sloveniji napovedujejo enoodstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa naj bi se gospodarstvo okrepilo za 0,9 odstotka. V letu 2016 naj bi se nato rast pospešila na 2,1 odstotka. Skupni padec v krizi naj bi tako znašal okoli šest odstotkov BDP.

Javnofinančni primanjkljaj, ki naj bi se lani po ocenah zaradi stroškov reševanja bank v višini 11,4 odstotka BDP ustavil pri 15,7 odstotka BDP, naj bi letos upadel na 7,2 odstotka BDP, prihodnje leto pa nato z 2,5 odstotka BDP padel pod dovoljeno zgornjo mejo iz pakta o stabilnosti in rasti.

Skupni stroški za reševanje bank, ki so jih v S&P predhodno ocenjevali pri 17,1 odstotka BDP, bodo po novih ocenah v najslabšem primeru znašali 15,4 odstotka BDP.

Javni dolg naj bi najvišjo raven dosegel letos, ko naj bi se povzpel na 75,6 odstotka BDP, nato pa naj bi se stabiliziral okoli te ravni.