Ponedeljek, 18. 1. 2016, 15.35
1 leto, 2 meseca
Slovenski vzajemni skladi z rekordnimi vplačili po izbruhu krize
Slovenci smo sicer pri naložbah v vzajemne sklade še vedno previdni in močno pod povprečjem razvitih evropskih držav. Kar šest let od začetka finančne krize je bilo potrebnih, da so vlagatelji ponovno pridobili zaupanje v finančni sektor in spet začeli varčevati v skladih.
Tik pred izbruhom finančne krize, konec leta 2007, so vsi vzajemni skladi v Sloveniji upravljali 2,9 milijarde evrov. V kriznem letu 2008 se je ta številka skorajda prepolovila, nato pa postopoma začela rasti. Konec lanskega decembra je tako dosegla 2,3 milijarde evrov, kar je 168 milijonov evrov več kot leto prej in največ po letu 2007, kažejo podatki Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP).
Lani so se najbolje odrezali tisti skladi, ki vlagajo v evropske delnice manjših podjetij, najslabše pa delnice držav v razvoju ter delnice podjetij, katerih poslovanje je odvisno od cene surovin.
V zadnjih treh letih so se sredstva v domačih vzajemnih skladih zvišala za 489 milijonov evrov, varčevanje v vzajemnih skladih pa očitno postaja ena izmed najbolj razširjenih oblik varčevanja.
V spodnji infografiki smo preverili, kako donosni so bili v zadnjih osmih letih naključno izbrani vzajemni skladi, ki se v Sloveniji tržijo vsaj od leta 2007 dalje. Pri tem je potrebno poudariti, da ne gre za primerjavo med donosnostjo posameznih skladov. Izbrali smo namreč sklade različnih naložbenih politik, ki jih ne moremo med seboj primerjati. To lahko naredimo s skladi istih kategorij s približno enako naložbeno politiko.
Če je vlagatelj 1. decembra 2007, torej na vrhuncu borzne evforije, v posamezni vzajemni sklad vplačal tisoč evrov je imel konec lanskega leta v njem naslednja sredstva:
NLB Skladi - Globalni uravnoteženi: 1.160 evrov Infond Life: 2.510 evrov KD Galileo: 590 evrov Alta Bric: 650 evrov
Ostali vlagatelji, ki denarja niso vložili v času najvišjih vrednosti, so seveda dosegli ustrezno višje donose.
Med vsemi njihovimi skladi je največ neto prilivov zabeležil fleksibilni mešani sklad Alta ABS, ki lahko v času večje negotovosti na borzah sredstva hitro in učinkovito preusmeri iz delnic v obvezniške naložbe in depozite. Skupni prilivi so lani dosegli 17 milijonov evrov, vlagatelji pa so bili deležni 2,6-odstotnega donosa.
"K temu spoznanju so prispevale predvsem rekordno nizke obrestne mere za depozite na eni strani in zelo lepe pretekle donosnosti vzajemnih skladov na drugi," navdušenje Slovencev nad bolj tveganimi oblikami varčevanja opisuje Bračič.
Največ neto prilivov, 38,9 milijona evrov, je lani beležil njihov sklad NLB Skladi – Globalni uravnoteženi. Ta je tudi vseskozi najbolj prodajani sklad in obenem tudi največji vzajemni sklad v ponudbi družbe NLB Skladi, ki upravlja več kot 190 milijonov evrov. Gre za uravnoteženi vzajemni sklad zmerno tveganega profila, ki je lani zabeležil +1,2-odstotni donos.
"Ocenjujemo, da se bo dolgoročno krepil trend naložb v vzajemne sklade, saj je vse pomembneje imeti prihranke za šolanje otrok, zdravstvene storitve, starost … Glede na izkušnje preteklih let se bo gotovo ohranil rastoči trend postopnega nalaganja z mesečnimi vplačili, medtem ko je trend enkratnih vplačil predvsem povezan tudi z dogajanjem in stanjem na borznih trgih," napoveduje vodja oglaševanja in odnosov z javnostmi Lavra Munda Slaček iz KBM Infonda.