Sreda,
21. 5. 2014,
22.12

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

lestvica konkurenčnost Slovenija gospodarstvo

Sreda, 21. 5. 2014, 22.12

7 let, 9 mesecev

Slovenija vse nižje na lestvici konkurenčnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenija je na lestvici svetovne konkurenčnosti za leto 2014 med 60 državami, ki sodelujejo v tej raziskavi, zasedla 55. mesto. Še lani se je naša država uvrstila na 52. mesto.

Slovenija je kljub splošnemu padcu na lestvici, ki jo objavlja švicarski inštitut za razvoj menedžmenta (IMD), dosegla velik skok pri kazalniku rasti izvoza blaga, kjer smo zasedli 11. mesto, kar je 43 mest bolje kot lani, in pri kazalniku mednarodne trgovine, kjer smo se povzpeli za 20 mest na 17. mesto, so sporočili iz javne agencije Spirit Slovenija (Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, tehnološkega razvoja, investicij in turizma).

Da si povrnemo ugled, bomo potrebovali čas Pri tem v agenciji poudarjajo, da obstaja tesna povezanost med skupno uvrstitvijo države na lestvici konkurenčnosti in dobrim mednarodnim ugledom države kot lokacije za poslovanje podjetij. Kot so zapisali, je v zadnjih letih ugled Slovenije v svetu slabši, zato bo po besedah Petra Stanovnika z Inštituta za ekonomska raziskovanja trajalo še nekaj let, da si ga bomo znova pridobili.

V zadnjem času vse več naložb iz Japonske, Kitajske in Izraela "Večina tujih vlagateljev prihaja iz Avstrije, Švice, Nemčije in Francije, v zadnjem obdobju pa opažamo tudi nekaj naložb iz netradicionalnih držav vlagateljic – Japonske, Kitajske, Izraela. Lani se je opazno povečalo število novoustanovljenih podjetij z italijanskim kapitalom," pa je povedal vodja sektorja za spodbujanje internacionalizacije in tujih neposrednih investicij Matej Skočir.

Gospodarska uspešnost: prehiteli sta nas Argentina in Španija V sklopu gospodarske uspešnosti je sicer Slovenija zdrsnila za eno mesto, zdaj je na 52. V tem sklopu sta nas prehiteli Argentina in Španija, Italija je takoj za nami, na 53. mestu. Med državami članicami EU so se slabše od nas uvrstile Portugalska, Slovaška, Hrvaška in Grčija, med novimi članicami pa se najbolje uvrščajo Češka, Litva, Madžarska in Romunija, ki so v primerjavi z lani napredovale za 8‒14 mest.

Vladna učinkovitost Na področju vladne učinkovitosti je Slovenija zdrsnila za tri mesta na 56. mesto. Slabše od nas se je med članicami EU uvrstila le Grčija. Največji padec v sklopu je pri kazalniku javnih financ, kjer smo z lanskega 47. mesta padli na zadnje, 60. mesto, kar je posledica velikega povečanja javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga. "Ta padec je tudi najbolj botroval poslabšanju naše uvrstitve na skupni lestvici konkurenčnosti," je dejala Sonja Uršič z Inštituta za ekonomska raziskovanja.

Poslovna učinkovitost in infrastruktura Pri poslovni učinkovitosti je Slovenija obdržala lansko 58. mesto, na področju infrastrukture pa je se je dvignila mesto višje, na 32. mesto, so še zapisali v agenciji.