Petek,
31. 1. 2014,
16.35

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

banka

Petek, 31. 1. 2014, 16.35

7 let, 10 mesecev

Rezultati stresnih testov 124 evropskih bank znani oktobra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V stresne teste, ki so del priprav Evropske centralne banke (ECB) na prevzem polnih nadzornih pristojnosti v okviru enotnega bančnega nadzora, bo vključenih 124 bank v EU, med njimi tri slovenske.

Pregled bank v območju evra, ki se je začel novembra, vzbuja številne dvome, saj pretekli stresni testi niso pokazali dejanskih težav. Poleg tega je veliko nezaupanja vezanega tudi na sposobnost EU, da se bo znala ob odkritih težavah ustrezno odzvati.

Cilj stresnih testov je ugotoviti, kako odporne so banke proti morebitnim prihodnjim krizam, rezultati pregleda pa bodo objavljeni oktobra, je sporočila Evropska bančna agencija (Eba).

ECB bo enotni nadzornik bank v evroobmočju Novembra bo nato ECB prevzela vlogo enotnega nadzornika bank v evrskem območju, ki ga predvideva prvi steber bančne unije. Ta narekuje tudi vzpostavitev enotnega sklada za reševanje bank, ki naj bi zaščitil davkoplačevalce, a naj bi v celoti deloval šele leta 2026. Enotni nadzornik bo, če bodo to želele, bdel tudi nad bankami držav članic EU, ki (še) niso prevzele evra.

V obremenitvene teste bodo vključene banke 22 od 28 držav EU, v vsaki državi pa bodo pokrili vsaj polovico bančnega sektorja, so pojasnili v Ebi.

Pod "stresom" NLB, NKBM in SID Med drugimi bo pregled potekal v nemški Deutsche bank, francoski BNP Paribas, italijanski Monte dei Paschi di Siena in britanski HSBC. Iz Slovenije bodo v stresne teste vključene Nova Ljubljanska banka (NLB), Nova Kreditna banka Maribor (NKBM) in SID banka. NLB in NKBM sta bili sicer vključeni že v pregled osmih slovenskih bank v lanskem letu.

Dodaten kapital za zmanjšanje tveganj Banke bodo šle sprva skozi pregled kakovosti premoženja, nato pa bodo morale pokazati, kako bi se odzvale na različne razmere na trgu. Posebna pozornost bo namenjena tudi njihovemu ravnanju z državnimi naložbami.

Banke, katerih rezultati bodo slabi, bodo morale zagotoviti dodaten kapital, s katerim bodo zmanjšale morebitna tveganja. Največje banke bodo morale skozi dodatne, strožje teste ECB.