Petek,
20. 5. 2011,
16.03

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Bled

Petek, 20. 5. 2011, 16.03

7 let, 9 mesecev

Podjetniki JV Evrope na Bledu o novih poslovnih priložnostih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gospodarstvo se v zadnjih letih srečuje z močno spremenjenimi okoliščinami poslovanja, na katera se je treba ustrezno odzvati, se zavedajo udeleženci srečanja poslovne mreže CEED na Bledu.

Zato prek 250 zbranih podjetnikov iz Jugovzhodne Evrope išče skupne poslovne priložnosti in razmišlja o privabljanju tujih investitorjev. "Vse bolj soodvisen svet dominirajo nove tehnologije" Udeležence konference je nagovoril tudi predsednik vlade Borut Pahor, ki je izpostavil, da se soočamo z novo realnostjo, ki jo zaznamuje premik ekonomske moči iz zahoda v nove države, kot sta Kitajska in Indija. Vse bolj soodvisen svet dominirajo nove tehnologije, zaznamujejo ga klimatske spremembe in gospodarska kriza. Vsa ta dejstva predstavljajo nove izzive, ki jih je treba spremeniti v priložnosti, je prepričan premier. Pahor je prepričan, da gre Sloveniji kar dobro Spomnil je, da je v času krize Sloveniji močno padel izvoz, sedaj pa beležijo nov zagon, ki pospešuje gospodarsko rast. Po prepričanju premiera gre Sloveniji kar dobro, težave ima le v gradbenem sektorju. Zagotovil je, da se s pomočjo ekonomske diplomacije trudijo promovirati internacionalizacijo slovenskih podjetij, pri čemer posebno pozornost namenjajo novim gonilnim silam svetovne ekonomije.

"Smo premajhni, da bi bili preoptimistični" "V Sloveniji se zavedamo potrebe po povečanju konkurenčnosti našega gospodarstva," je poudaril Pahor in kot strateški cilj izpostavil obstanek v monetarni uniji s Francijo in Nemčijo. Prepričan je, da je v državi potrebna sprememba mišljenja. "Smo premajhni, da bi bili preoptimistični," je izpostavil in dodal, da morajo ljudje v takih trenutkih zaupati vladi, katere prva prioriteta je povečati konkurenčnost.

Pahor: Slovenija bo šla v smeri privatizacije Pomembne so tudi tuje investicije, ki imajo velik vpliv na produktivnost. Pri tem je Pahor dejal, da je Slovenija premajhna, da bi financirala svoj razvoj, zato potrebuje tuj kapital. Zagotovil je, da bo šla v smeri privatizacije. Potrebno je namreč narediti vse, da se spodbudita gospodarska rast in konkurenčnost.

Plestenjak: Slovenija nima veliko tujih investicij "Slovenija nima veliko tujih investicij, ker ni prodajala velikih tovarn, imamo pa svojo specifiko, da smo tudi v zadnjih treh kriznih letih obdržali nivo investicij, kar je poseben rezultat glede na razmere in na to smo lahko ponosni," je poudaril direktor Javne agencije za podjetništvo in tuje investicije (Japti) Igor Plestenjak in pojasnil, da je Slovenija z dvigom plač v letih 2008 in 2009 vstopila v svet razvitih in se sedaj bori na drugem področju kot prej.

To se odraža na nekoliko povečani nezaposlenosti, vendar se hkrati povečuje zaposlenost kvalitetne delovne sile, kar se kaže pri tem, da je lani kar eno tretjino tujih neposrednih investicij prišlo na področje razvoja in raziskovanja, kar je po Plestenjakovem mnenju izjemen rezultat za prepoznavnost države.

"Še vedno neke vrste majhna zgodba o uspehu" V Japtiju se trudijo prikazati Slovenijo kot državo priložnosti za tuje neposredne investicije predvsem na področju zelo kvalitetne delovne sile, dobre infrastrukture in povezav s sosednjimi državami. "Slovenija je še vedno neke vrste majhna zgodba o uspehu," ocenjuje Plestenjak.

Ker podjetniki za svojo rast potrebujejo finančna sredstva, so del letošnje 5. regionalne konference mednarodne podjetniške mreže CEED (Center for Entrepreneurship and Executive Development) tudi pogovori z investitorji. Osrednji namen konference, ki jo ob svoji peti obletnici letos gosti slovenski CEED, pa je povezovanje med podjetniki iz Bolgarije, Romunije, Srbije, Makedonije, Črne Gore, Kosova in Slovenije, je povedala direktorica centra CEED Slovenija Barbara Bregar Mrzlikar.