Podjetje Peko 28. marca praznuje 110. obletnico obstoja in je s tem eno izmed redkih slovenskih podjetij s tako dolgo tradicijo.
Potem ko je bil na začetku 20. stoletja ponos in simbol Tržiča, Peko danes posluje mednarodno, hčerinske družbe pa ima v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji in Makedoniji, so sporočili iz družbe.
Ena izmed maloštevilnih blagovnih znamk iz nekdanje Jugoslavije, ki se je obdržala
Podjetje je iz majhne čevljarske delavnice v Tržiču zraslo v enega izmed glavnih predstavnikov domače obutvene industrije. V 110. letih svojega obstoja je Peko preživel kar nekaj držav, sistemov in lastnikov ter predstavlja eno izmed maloštevilnih blagovnih znamk iz nekdanje Jugoslavije, ki se je obdržala, navajajo v družbi.
Nastanek tržiškega Peka sega v leto 1903, ko je njegove temelje postavil Peter Kozina. Slovenski trgovec iz Dolenje vasi pri Ribnici je skupaj s poslovnim partnerjem Štefanom Hitzlom ustanovil prvo pravno predhodnico današnjega Peka. Leta 1906 je Peter Kozina ustanovil čevljarsko delavnico v Tržiču, ki ji je leta 1911 sledila tudi prva slovenska tovarna za proizvodnjo obutve.
Preživel burne čase druge svetovne vojne
Peko se je razvijal skupaj z zgodovino. V času prve svetovne vojne je Peko navkljub težkim razmeram rasel in se znašel s proizvodnjo vojaških čevljev. Preživel je tudi burne čase druge svetovne vojne, ko ga je nemški okupator popolnoma izropal.
Svojo prvo poslovalnico je Peko odprl leta 1921 na Bregu v Ljubljani, prvi podružnici pa leta 1925 v Zagrebu in Beogradu. Že v času pred drugo svetovno vojno je Peko močno razširil prodajno mrežo z 51 prodajalnami po nekdanji Jugoslaviji, v letu 1963 pa je prodrl tudi na zahodne trge ZDA, Kanade, Vzhodne in Zahodne Nemčije ter Švedske.
V svojih najboljših časih je zaposloval približno 5000 ljudi
V svojih najboljših časih je tržiški Peko zaposloval približno 5000 ljudi, v času svojega obstoja pa se je večkrat srečal s težkimi razmerami.
Svojega ustanovitelja Petra Kozine se spominja z lastno blagovno znamko Peter Kozina, ki zajema najvišji cenovni razred in najvišjo kakovost moške in ženske obutve.
Ob 110-letnici Peka so zdali tudi knjiga o Kozini z naslovom Če se bom odločil graditi, potem bom gradil najmoderneje! avtorice Tite Porente, so še navedli v podjetju.
Peko je, kot je znano, trenutno v postopku prodaje, se pa že dlje časa sooča s hudimi likvidnostnimi težavami, zaradi česar je ogroženo nadaljevanje proizvodnje.