Sreda, 4. 11. 2015, 14.48
7 let, 11 mesecev
Krka predstavlja Notol 2, v katerega je vgrajeno več jekla kot v Eifflov stolp
Letošnji 4. november je dan, ko je slovenski farmacevtski velikan uradno odprl svoj novi obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil in z njim postavil nove industrijske standarde v smislu tehnologije proizvodnje, učinkovitosti in prijaznosti do okolja ter zaposlenih.
Brez investicije v razvoj tehnologije in znanja danes Krka ne bi bila najuspešnejša slovenska tovarna in eden največjih evropskih farmacevtov, ki kar 94 odstotkov proizvodov izvozi. O tem pričajo tudi številke, ki so jih v tovarni v zadnjem desetletju namenili v naložbe. 1,2 milijarde evrov so v tem obdobju namenili za investicije v prihodnost. Samo letos hkrati poteka 20 naložbenih projektov.
Tovarna je danes sposobna narediti okoli 13 milijard tablet in kapsul na leto, v naslednjih letih pa se bo obseg proizvodnje povečal vsaj za tretjino.
Krka je po njegovih besedah takrat kupovala surovine pri licenčnih partnerjih, iz njih proizvedla končne izdelke in jih prodajala na trge jugovzhodne, vzhodne in srednje Evrope, v tistih letih je bila nekakšen most med zahodom in vzhodom za izdelke teh velikih farmacevtskih hiš.
Konec 80. let so se na praktično vseh Krkinih trgih pojavile velike ekonomske in družbeno-politične spremembe, kar se je izkazalo za priložnost za samostojno pot generičnega farmacevtskega proizvajalca. V samo nekaj letih je Krka zgradila poslovni model, ki mu pravimo vertikalno integrirani poslovni model. To pomeni, da se v Krki sami odločijo, kateri izdelek bodo razvili in dali na trg.
"Za nas, krkaše, skupaj nas je več kot 11 tisoč, od tega jih 54 odstotkov dela v tujini, je danes praznik. Lepo je in treba je biti zazrt v prihodnost, ampak pomembno je dosegati rezultate že danes," je v sejni sobi 55 tisoč kvadratnih metrov velikega visokotehnološkega obrata, v katerega je vgrajenih kar 8128 ton jekla, več kot v 300-metrskem Eifflovem stolpu v Parizu, sklenil Jože Colarič.