Ponedeljek, 3. 6. 2013, 14.32
7 let, 9 mesecev
HSE in Teš v iskanje novih finančnih virov za Teš 6 (VIDEO)
"Obilo dela nas čaka. Zelo odgovornega," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok. Dejal je, da ni časa, da bi se ukvarjali z lovom čarovnic za nazaj, bo pa zagotovil, da "odgovornosti ne bo ušel nihče, če se njegova odgovornost dokaže".
Zdaj v HSE in Tešu iščejo primerne vire. V pogajanjih z dobaviteljem glavne tehnološke opreme, družbo Alstom, bodo skušali rok dokončanja projekta, zdaj predvidenega za november 2015, čim bolj pomakniti nazaj. Od časovne komponente je namreč odvisna vrednost investicije.
Pogajanja z Alstomom so po Dermolovih pojasnilih zelo zahtevna. "Dejstvo je, da so pogodbe podpisane," je dejal. Po njegovih besedah se zavedajo, da bodo morali za vsak mesec, ki ga bodo pridobili, verjetno Alstomu za to nekaj dati, vendar bodo morali ostati še vedno na pozitivni strani.
Teš je z Alstomom na osnovno pogodbo sprejel osem aneksov in 19 variacij, z večino aneksov si je Alstom pridobil bonitete, rok za dokončanje se je na osnovno pogodbo povečal za eno leto, poleg tega si je Alstom izboril možnost zamude pri delih za več kot pol leta, pri tem pa mu ni treba plačati niti evra kazni, je navedel Dermol.
Po pogajanjih z Alstomom, ko bo znan terminski načrt, bodo v Tešu, kjer so že aktivirali skupino za financiranje Teša 6, pripravili tudi noveliran investicijski program, v katerem bo znana končna cena projekta.
Košorok je dejal, da bo treba opraviti tudi premislek o ceni premoga - Premogovnik Velenje se je namreč zavezal, da bo cena premoga 2,25 evra na gigajoul. Cena bi bila lahko po njegovem mnenju nižja.
Tako Košorok kot Dermol sta sicer spomnila, da se projekt ni zdaj podražil za omenjenih 140 milijonov evrov, temveč so bile določene postavke znane že ob podpisu pogodbe z državo, torej z ministrstvoma za finance in za infrastrukturo.
Dermol je med drugim izpostavil okoli 10 milijonov evrov odstopanj na gradbenih delih, predvsem gre za preplačila Primorju, in okoli 58 milijonov evrov na opremi - gre predvsem za dodatna montažna dela (23 milijonov evrov). Danes je preko 70 odstotkov montaže realizirane, zavzeli pa se bodo, da njeno ceno še znižajo.
Največja odstopanja so stroški financiranja - te so za leto 2015 "obesili na redno poslovanje", je dejal Dermol in dodal, da gre tu za dodatnih 51 milijonov evrov.
Doslej je bilo sicer na projektu plačanih nekaj več kot 900 milijonov evrov, vsa posojila Evropske investicije banke (EIB) in Evropske banke za obnovo in razvoj so počrpana. Dela na gradbišču Teša 6 potekajo nemoteno, na gradbišču dela blizu 1200 ljudi.