Sreda, 26. 2. 2014, 17.01
7 let, 9 mesecev
EBRD: Podjetja v Sloveniji so prezadolžena in slabo upravljana
Banka se bo v obdobju 2014–2017 osredotočila na prestrukturiranje korporativnega sektorja, stabilizacijo finančnega sektorja in podporo zeleni energiji.
V EBRD so spomnili, da so obremenitveni testi v slovenskih bankah že sprožili dokapitalizacijo in prestrukturiranje finančnega sektorja. Kot so ocenili, je to pomemben korak, ki bo skupaj s strategijo privatizacije in konsolidacijo upravljanja državnih naložb bistven tudi za rast zasebnega sektorja in posledično okrevanje gospodarstva.
EBRD je v luči implementacije reform pripravljen podpirati Slovenijo, v svoji strategiji pa je pri tem izpostavil tri prioritete.
Sodelovala bo tudi pri privatizaciji ključnih državnih naložb – bodisi prek lastniškega vstopa bodisi prek kombinacije lastniškega in dolžniškega kapitala.
Kot drugo prednostno nalogo so v EBRD navedli stabilizacijo finančnega sektorja. Čiščenje bančnih bilanc in zavezanost k spremembam na področju upravljanja bosta po njihovih navedbah omogočila priložnost za privatizacijo državnih bank, sami pa bodo zdrave banke podpirali tudi prek srednjeročnega financiranja, namenjenega zasebnemu sektorju. Poleg tega bodo pomagali vzpostaviti alternativne finančne kanale.
Tretja prednostna naloga EBRD bo podpora trajnostni rabi energije oz. zeleni energiji. Banka bo namreč preučila priložnosti za investicije v energetsko učinkovitost, in sicer predvsem v okviru malih in srednje velikih podjetjih ter na stanovanjskem področju. Prav tako bo aktivno iskala priložnosti za identifikacijo in financiranje investicij, ki bi okrepile proizvodnjo zelene energije.
Izpostavili so še, da je EBRD ob tem najavil tudi ponovno odprtje svojega predstavništva v Ljubljani. "Ministrstvo pozdravlja namero banke po krepitvi lokalne prisotnosti, ki bo pripomogla k učinkovitejši implementaciji sprejete strategije," so sklenili.
Do danes je EBRD v Sloveniji sofinanciral 68 projektov v vrednosti 789 milijonov evrov. Okoli 33 odstotkov investicij je bilo vezanih na korporativni sektor, 33 odstotkov na finančne institucije, 21 odstotkov na energetski sektor in 13 odstotkov na infrastrukturo.