Sreda, 18. 11. 2015, 14.30
2 leti, 9 mesecev
Bo Hrvaška tožila Slovenijo zaradi nuklearke v Krškem?
Šest let po koncu arbitražnega spora glede energije iz Nuklearne elektrarne Krško (Nek) se Hrvaška pripravlja na nov postopek mednarodne arbitraže proti Sloveniji. Začeti ga namerava pri arbitražnem sodišču komisije Združenih narodov (ZN) za mednarodno trgovinsko pravo v New Yorku, razlog pa je, da je pri poslih, ki jih razpisuje Nek, premalo hrvaških podjetij, piše Jutarnji list.
Po besedah neimenovanega vira s hrvaškega gospodarskega ministrstva, ki jih povzema Jutarnji list, je ena ključnih težav veliko nesorazmerje med hrvaškimi in slovenskimi podjetji, ki v Nek izvajajo vzdrževalna dela in investicijske projekte.
Med letoma 2010 in 2014 so sicer v Nek izvedli dela v vrednosti približno 240 milijonov evrov. Od tega je slovenska stran dobila 63 odstotkov del, na hrvaško stran pa je odpadlo nekaj več kot 20 odstotkov opravljenih del. Preostala dela so izvedla podjetja drugih držav.
Zato so Hrvati želeli odstaviti dozdajšnjega hrvaškega predstavnika v upravi, čemur pa je Slovenija nasprotovala z obrazložitvijo, da nova oseba ne ustreza strokovnim kriterijem za ta položaj. Med temi je tudi deset let izkušenj pri poslih v nuklearki.
Takšen pogoj omejuje kadrovske zmožnosti hrvaškega elektrogospodarstva (Hep), ki je lastnik polovice Neka, ter odpira dodatno vprašanje za nameravano arbitražo, če bo do nje prišlo, izpostavlja Jutarnji list. Hrvaška stran se po pojasnilih časopisa sprašuje, ali je možno mogoče postaviti novi pogoj z upravnim aktom, ne da bi spremenili meddržavno pogodbo in pogodbo o ustanovitvi družbe, ki določa splošne pogoje za člane uprave Neka.
Spor med državama pa ne bi smel vplivati na delovanje Neka. Elektrarna je temelj električnega omrežja tako na Hrvaškem kot v Sloveniji in samo v lanskem letu je vsaka od držav iz Krškega prejela okrog tri teravate ur energije. Na Hrvaškem ta delež pomeni nekaj manj kot petino celotne potrošnje.