Torek, 13. 10. 2015, 14.55
8 let, 7 mesecev
Delo javnih uslužbencev najbolj tvegano za zdravje
Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) je v lanskem letu izvedla anketo o novih in nastajajočih tveganjih na delovnem mestu, v kateri so sodelovale osebe, ki se v podjetjih najbolje spoznajo na varnost in zdravje pri delu. Sodelovalo je skoraj 50 tisoč poslovnih enot iz 36 evropskih držav.
Temu so najbolj izpostavljeni zaposleni v izobraževalnih, zdravstvenih in socialno varstvenih (večinoma javnih) ustanovah ter zaposleni v trgovini, prometu, gostinstvu in rekreaciji.
Stres in druge psihične težave zaposlenim v javni upravi, izobraževanju, zdravstvu in socialnem varstvu povzročajo še:
- časovni pritiski, - pomanjkanje komunikacije ali sodelovanja znotraj organizacije, - zaposlitvena negotovost, - nezmožnost vpliva na hitrost dela ali delovne procese ter - diskriminacija.
Drugi najpogostejši dejavnik tveganja so kostno-mišična obolenja, ki so posledica dela v utrujajočih ali bolečih položajih, vključno z dolgotrajnim sedenjem.
O tem dejavniku tveganja najpogosteje poročajo iz javne uprave ter področja informacijske tehnologije, financ, poslovanja z nepremičninami in drugih tehničnih, znanstvenih ali storitvenih dejavnosti.
- nezgode pri delu z vozili, - delo v vročini, mrazu ali prepihu, - ponavljajoči gibi dlani ali rok, - kemijska in biološka tveganja ter - dolg ali nereden delovni čas.
Precej obremenjeni so tudi delavci v gradbeništvu, komunali in oskrbi z električno energijo, ki so na delovnem mestu izpostavljeni:
- nezgodam pri delu s stroji ali ročnim orodjem, - dvigovanju težkih bremen, - nevarnosti zdrsov in padcev ter - hrupu.
Glede na ugotovitve raziskave tveganje varnosti in zdravja pri delu redno ocenjuje 77 odstotkov podjetij v državah članicah EU, s Sloveniji pa kar 94 odstotkov.