Petek, 16. 10. 2015, 8.45
8 let, 6 mesecev
Nič več svobodnega deljenja fotografij prek spleta?
DRM, okrajšava za Digital Rights Management (Upravljanje digitalnih pravic), ponudniki digitalnih vsebin uporabljajo za nadzor nad distribucijo, kopiranjem in spreminjanjem avtorsko zaščitenih datotek, pa naj gre za video, glasbo, igre ali e-knjige. Tehnologija DRM je implementirana na različne načine, mnogi pa se z njo ne strinjajo, saj na številnih digitalnih področjih omejuje uporabo vsebin.
Kaj bi torej pomenilo, če bi se z DRM "okužile" tudi datoteke JPEG, ki je sicer najpogostejši format za shranjevanje fotografskih in slikovnih vsebin? O zaščiti formata JPEG z DRM je v sredo v Bruslju namreč razpravljala organizacija Joint Photographic Expert Group (JPEG), ki upravlja standarde za slikovne datoteke JPEG. Odločitve za zdaj še ni.
EFF organizaciji Joint Photographic Expert Group zato predlaga srednjo pot. Šifriranje datotek JPEG z DRM podpira, če bo izvedeno kot filter, ki bo ogled fotografije omogočil le ciljni skupini (na primer prijateljem na Facebooku). EFF pri tem postavlja pogoj, da bi morala biti zaščita DRM odstranljiva in v nobenem primeru ne bi smela onemogočati nadaljnjega kopiranja ali spreminjanja fotografije.