Sobota, 26. 12. 2015, 14.42
7 let, 3 mesece
Ne Silicijeva dolina, zibelki tehnološke inovacije sta Evropa in Izrael
Nato je sledil obisk Izraela, kjer je Apple aprila za 18 milijonov evrov kupil podjetje Linx, razvijalca kamer z naprednejšimi senzorji za pametne telefone in tablice. Razlog za prevzem je bila želja po nadaljnjem zagotavljanju najboljše fotografske izkušnje uporabnikom iPhonov in iPadov.
S tremi prevzemi je Apple izrazil tudi interese na področju navidezne resničnosti (letos je med drugim registriral patent za prikazovalnik navidezne resničnosti za iPhone) in umetne inteligence. Maja je pod streho za 29 milijonov evrov spravil nemški startup Metaio, ki razvija virtualna okolja, novembra pa podjetje Faceshift, ki je s posebnimi učinki in zajemom gibanja za animacijo sodelovalo pri najnovejšem filmu v seriji Vojna zvezd. Oktobra je Apple sveženj denarja pomolil še britanskemu startupu s področja računalniškega prepoznavanja človeškega glasu VocalQ.
Za podoben kup denarja (180 milijonov evrov) je Microsoft kupil še eno izraelsko podjetje, N-Trig. Gre za razvijalca pametnega pisala, s katerim je opremljena Microsoftova tablica Surface Pro 3.
Junija je Microsoft obiskal Nemčijo in poslovno priložnost, ki je niso mogli zavrniti, ponudil startupu 6Wunderkinder. Gre za razvijalce priljubljenega orodja za produktivnost in organizacijo Wunderlist.
Sledila je ponovna selitev na vzhodno obalo Sredozemskega morja – Microsoft je julija za skoraj 300 milijonov evrov prevzel izraelski startup Adallom, ki razvija rešitve na področju varnosti računalniških oblakov. Njihove storitve med drugim uporabljajo ponudniki računalništva v oblaku Dropbox, Google, Amazon in Salesforce. Novembra je Microsoft kupil še enega izraelskega razvijalca varnostnih sistemov za računalniške oblake, katerega rešitve bo integriral v lasten oblak Azure – Secure Island Technologies.
Oktobra je Microsoft oral ledino s prevzemom prvega podjetja na Irskem. Za nerazkrito vsoto je od proizvajalca mikroprocesorjev Intel kupil irski Havok, ki razvija programska orodja za računalniško simulacijo fizikalnih pojavov, kot sta gravitacija in trenje.
Oktobra je Google s svežnjem denarja prvič obiskal Portugalsko in ga ponudil podjetju Digisfera, ki razvija 360-stopinjsko fotografiranje. Brez dvoma gre za tehnologijo, ki jo bo Google poskusil vključiti v izboljšanje storitve prikaza mestnih ulic (Google Street View ali Ulični pogled) na svojem spletnem zemljevidu.