Sobota, 15. 10. 2016, 17.31
7 let, 1 mesec
50 metrov nad Ljubljano je dva dni grmelo. Zakaj? #fotozgodba
V najvišjem nadstropju ljubljanskega Hotela Lev je v petek in soboto potekal sejem Audio Show Hi-Fi Ljubljana 2016, na katerem smo z lastnimi ušesi preizkusili najnovejšo opremo za poslušanje glasbe. Sejem je bil odprt za vse, a tam so se najbolje znašli avdiofili in največji poznavalci tehnologije za reprodukcijo zvoka.
Tema letošnjega sejma Audio Show Hi-Fi Ljubljana je dobra glasba, so povedali predstavniki podjetja Intek, ki je organiziralo dogodek. Dobra glasba si po njihovem mnenju namreč zasluži poslušanje v najboljši kakovosti (oziroma v tako imenovani visoki resoluciji zvoka), kar pa je nemogoče doseči z računalniškimi zvočniki ali slušalkami za 50 evrov.
Hobi ukvarjanja z elektroniko Hi-Fi ni poceni. Oprema za avdiofile, ki so jo predstavljali na sejmu Audio Show Hi-Fi Ljubljana, je namreč precej draga. Soliden ojačevalnik zvoka stane toliko kot minimalna slovenska plača. Samo z ojačevalcem pa avdiofil ne more nič, saj gre samo za eno od komponent, ki sestavljajo dober sistem za poslušanje glasbe, nam je povedal eden od 14 sejemskih razstavljavcev.
Uvodoma smo omenili, da so se na sejmu Audio Show Hi-Fi Ljubljana 2016 zagotovo najbolje znašli poznavalci tehnologij Hi-Fi in ne laiki, med katere na tem področju spada tudi avtor tega prispevka. Anekdota, ki to potrjuje: ustavil sem se pri stojnici podjetja Erzetich in si nadel ene od štirih različnih parov slušalk. "Hmm, te so pa bolj udobne od mojih 'senhajserc' (Sennheiser je proizvajalec slušalk)," sem dejal razstavljavcu. "Gospod, tukaj predstavljamo ojačevalnike, ne slušalk," mi je odvrnil.
Kdor je to želel in ga področje zanima, se je na sejmu Audio Show Hi-Fi Ljubljana 2016 lahko naučil precej o ustvarjanju in reprodukciji glasbe, saj je bilo v sklopu dogodka organiziranih kar nekaj predavanj in izobraževalnih seminarjev. Med drugim je bilo govora o profesionalnem snemanju glasbe, urejanju glasbenih posnetkov, tudi o vplivu ionizacije (spreminjanja električnega naboja atomov ali molekul) na zvok. Svoje znanje pa so z obiskovalci delili tudi razstavljavci.
Ponavljajoč se trend sejma Audio Show Hi-Fi Ljubljana so bile sobe za poslušanje glasbe, v katere so se preobrazile konferenčne dvorane Hotela Lev.
Precej obiskovalcev sejma se je v vsakem trenutku zadrževalo na razstavnem prostoru slovenskega podjetja Kuzma, ki proizvaja gramofone. Kot smo izvedeli, je ponudba Kuzme zelo raznolika in primerna tako za najbolj amaterski kot najbolj prefinjen sluh. Z drugimi besedami - pri Kuzmi lahko kupimo 15 let starega rabljenega clia ali pa novega passata.
Na tej fotografiji se ne osredotočite na zvočnike, enoto Hi-Fi ali ojačevalnik, temveč na bele pravokotnike na steni. Kot smo izvedeli na sejmu Audio Show Hi-Fi Ljubljana, so obvezna oprema poslušalnice (sobe za poslušanje glasbe) vsakega resnega avdiofila. Gre namreč za tako imenovane absorbcijske panele, ki v prostoru izboljšajo čistost zvoka.
Na sejmu smo se pogovarjali tudi z ljubiteljem dobre glasbe, ki je potožil, da prava avdiofilija izumira. "Vedno več ljudi si kupi najdražjo opremo zato, da se lahko nato z njo hvali, v resnici pa nimajo pojma, kaj z njo sploh početi. Obstaja pa tudi druga skrajnost - nekateri svojo Hi-Fi opremo nadgrajujejo in 'šraufajo' tako dolgo, da sploh ne znajo več poslušati glasbe."