Matic Tomšič

Četrtek,
27. 11. 2014,
21.10

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Matic Tomšič

Četrtek, 27. 11. 2014, 21.10

7 let, 2 meseca

10 največjih tehnoloških polomov leta 2014

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V tehnološki sferi dela nekaj najsposobnejših posameznikov na našem planetu, ki pa občasno dokažejo, da so vendarle samo zmotljivi ljudje. Kje so ga najbolj polomili letos?

Pobegle zasebne fotografije hollywoodskih zvezdnic Konec avgusta in v začetku septembra so moške uporabnike spleta razveselili hekerji, ki so objavili razgaljene fotografije svetovno znanih zvezdnic. Ukradli so jih z vdori v njihove račune na Applovem servisu za shranjevanje podatkov v oblak iCloud. Krivde za dogodek, ki se ga je oprijelo ime The Fappening, ni prevzel nihče, čeprav so mnogi s prsti kazali na Apple. Med "oškodovankami" sta se med drugim znašli z oskarjem nagrajena igralka Jennifer Lawrence in supermodel Kate Upton.

Oktobra je zaradi zlorabe programske kode na splet pobegnilo tudi več sto tisoč fotografij (predvsem) uporabnic aplikacije Snapchat. Med njimi je bilo precej golega in pomanjkljivo oblečenega materiala, na nekaterih fotografijah pa so se znašla tudi mladoletna dekleta.

Šovinistični direktor Microsofta "Namesto da bi za povišico prosile same, raje zaupajte, da vam bo ustrezno povišico dal sistem sam," se je na dogodku, namenjenem ženskam v IT-industriji, zelo nerodno izrazil direktor Microsofta Satya Nadella. Zaradi izjave, s katero je ženskam predlagal, naj zaupajo sistemu, v katerem ženske v povprečju zaslužijo le 78 odstotkov plače moških, so ameriška feministična društva skakala do neba, zato se je Nadella javno opravičil in posipal s pepelom.

Premalo prožni telefoni iPhone 6 Applovo težko pričakovano lansiranje večjega jabolčnega pametnega telefona je kmalu po izidu modela iPhone 6 Plus zasenčilo spoznanje, da se zadeva prepogne zelo hitro. Precej uporabnikov je tarnanje, da se kovinsko ohišje telefona zvija med nošnjo v žepu, podkrepilo s fotografijami in videomaterialom. Ker je težava mehanske narave, je Apple ne more odpraviti s sistemsko posodobitvijo. Zdi se sicer, da se v zadnjem mesecu pojavlja precej manj poročil o premalo prožnih telefonih iPhone 6. Afera Bendgate, kakor so dogajanje poimenovali uporabniki, je hitro postala lanski sneg.

Afera Gamergate Poleti je po spletnih forumih, namenjenih igram, završalo: neodvisna razvijalka naj bi spala z novinarjem portala Kotaku.com, ki je njene igre v zameno nagrajeval z dobrimi ocenami. Ostalo bi lahko zgolj pri tem, če se v zadevo ne bi začeli vmešavati borci in borke za pravice žensk v industriji iger in drugi razvijalci, ki so se počutili opeharjene. Nekateri novinarji so prejeli celo grožnje s smrtjo. Posledice? Intel, Adobe in druga velika tehnološka podjetja so z igričarskih portalov začela umikati svoje oglase, ki so mnogim tovrstnim spletnim stranem omogočali preživetje.

Amazon Fire Phone Internetni veletrgovec je letos boleče ugotovil, da zgolj nalepka z imenom znane blagovne znamke še ne naredi dobrega telefona. Amazon Fire Phone je kljub več kot solidnim specifikacijam in nekaterim edinstvenim prvinam, kot je 3D-prikaz vsebin, na trgu povsem pogorel. Za prodajni polom so mnogi krivili omejenost operacijskega sistema FireOS in visoko ceno, ki je telefon postavila ob bok vrhunskim napravam, kot je Samsung Galaxy S5. Da so se projekta lotili narobe, so v začetku meseca priznali tudi vodilni možje Amazona.

Zlom borze z bitcoini Mt. Gox Svoja "vrata" je konec februarja zaradi bankrota zaprla največja borza bitnih kovancev (bitcoinov) na svetu, tokijski Mt. Gox. Vse lepo in prav, če se ne bi ob tem kdo ve kam izgubilo več kot 850 tisoč bitcoinov, ki so bili ob takratnem menjalnem tečaju vredni več kot 360 milijonov evrov. Do danes se jih je našlo približno 200 tisoč, kam so izginili preostali, pa še vedno ne ve nihče.

Upad zanimanja za pametna očala Google Glass Ker je Google svoja domnevno prelomna pametna očala dolgo kazal samo na konvencijah in sejmiščih, so ob njihovem majskem izidu mnogi pričakovali, da bo trg od navdušenja razneslo. Pa ni bilo tako – ne le, da očala niso postala prodajni hit, uporabnikom so povzročila širok spekter preglavic. Postali so tarče nepridipravov, ki so jim očala z nosov pulili dobesedno sredi belega dneva, kot odjemalcem storitev pa so se jim odrekli v fitnes centrih, restavracijah in kinodvoranah.

Hotel, ki je gostom zaračunal internetne kritike Avgusta je po spletu zaokrožila zgodba, da upravnik hotela Union Street Guest House v New Yorku s 400-evrsko globo kaznuje vsakega gosta, ki nudeno storitev na popotniški spletni strani Yelp oceni kot negativno. Vodstvo, ki je smešno zahtevo hitro umaknilo, je svojemu hotelu s tem prislužilo zelo slab sloves, zanimivo pa je, da so se za podobno metodo pozneje odločili še v nekem britanskem ponudniku prenočišč. Gostom, ki so slabo mnenje o hotelu delili s spletom, so namreč dodatno zaračunali trikratnik cene ene nočitve. Tizen Razvoj operacijskega sistema za mobilne naprave Tizen je morda rešilna bilka za Samsung, ki se želi čim prej rešiti pretirane odvisnosti od platforme Android. Kdaj se bo to zgodilo, sicer še vedno ostaja neznanka. Paradnega telefonskega konja (ali kakršnegakoli telefona, pravzaprav) s Tiznom letos nismo videli, Samsung je z njim opremil le nekaj svojih pametnih ur, ki so na trgu doživele mlačen sprejem, in digitalni fotoaparat NX1.

Plačilni servis islamskih skrajnežev ali le slaba obveščenost o dogajanju v svetu? Storitvi za elektronsko plačevanje Softcard je bilo še pred nekaj meseci ime Isis Wallet. Isis je ime tudi militaristični organizaciji, ki že lep čas terorizira prebivalce Bližnjega vzhoda. Če bi se plačilnega servisa, ki želi tekmovati z Googlovo denarnico in podobno storitvijo Apple Pay, domislili jamski možje, ki ne spremljajo dogajanja v svetu, bi še razumeli, a v projektu Isis Wallet (zdaj Softcard) družno sodelujejo ameriški telekomunikacijski velikani Verizon, T-Mobile in AT&T.