Sreda, 29. 2. 2012, 12.28
8 let, 7 mesecev
Tožilstvo na Dunaju za aretacijo Walterja Wolfa
Wolf naj bi se po mnenju tožilca Volkerta Sackmanna poskušal izogniti sojenju. Wolfa je namreč svojo odsotnost opravičil z zdravstvenimi razlogi, prav tako naj ne bi bil zmožen potovanja.
"Zahtevam zaporni nalog za Walterja Wolfa, saj se s pobegom poskuša izogniti sojenju," je ob začetku tretjega dne sodnega procesa na Dunaju dejal tožilec. Dodal je, da je očitno, da lahko Wolf, ki je eden od dveh glavnih obtožencev na avstrijskem sojenju, obišče Evropo. Tožilec se je pri tem navezal na Wolfov obisk v "sosednji državi Sloveniji". Wolf se je namreč sredi februarja v slovenskem sodnem procesu v zadevi Patria pojavil na sodišču v Ljubljani.
Riedl je ob tem priznal, da so datum na pogodbi napisali za nazaj, da bi se tako nanašala na čas, ko sta se Wolf in Riedl ustno dogovorila o sodelovanju v poslu s Patrio. "Dogovor je bil z gospodom Wolfom. Katero sredstvo naj bi gospod Wolf uporabil, pa tega v tem trenutku ne vem," je dejal Riedl. "Bilo vam je vseeno, s katerim podjetjem nastopa Wolf?" ga je nato vprašala sodnica. Riedl pa je svoj ohlapen odnos do pogodb utemeljil s tem, da ima pri svojih projektih kvoto zadetkov od pet do 10 odstotkov. "Imam 15 projektov in morda bo iz kakšnega tudi kaj," je dejal.
Na sodišču pa so zaslišali tudi poslovodjo Wolfovega liechtensteinskega podjetja ICB Hansa-Petra W. Nekdanji bančni uradnik naj bi v državo pripeljal zgolj mednarodne projekte na področju optičnih kablov, a je nato imel polne roke dela, da je impulzivne poslovne odnose med Wolfom, Riedlom in tajskih poslovnežem Apichatom Sirithapornu obdržal v pravnih okvirih.
Nekdanji bančni uradnik je pričal, da je ICB dogovor o proviziji med Wolfom in Riedlom vodil "formalno in knjigovodsko". Šele 7. februarja 2007 naj bi mu Wolf dejal, da želi angažma v poslu s Patrio "prinesti v ICB". Le malo pred tem, naj bi Wolfu in Riedlu spodletelo, da bi provizijo Patrie v višini 2,3 milijona evra nakazala na Wolfov zasebni bančni račun. Hans-Peter W. naj bi o spodletelem poslu izvedel naknadno. "Z muko sem nato to pozneje knjigovodsko uredil," je dejal.
Datiranje pogodb za nazaj pa ni bila izjema, saj naj bi Wolf večino pogodb "sklenil ustno", ko je bil v pisarni v Liechtensteinu, pa so naknadno "nadoknadili podpise". Hans-Peter W. je tudi zavrnil, da bi šlo pri poslih za pranje denarja. "Pri ICB je mogoče izslediti vsak cent," je dejal. Po začetku preiskave v procesu Patria je celo začel pisati podrobne preglede, da bi dokazal, "da ni bilo nobenega pranja denarja". Potrdil je tudi, da je Apichatu nakazal 700.000 evrov. ICB naj bi namreč pri tajskem projektu vodogradnje prevzel "prodajni in tehnični nadzor", zaradi česar je moral ICB z enim samim zaposlenim zaposliti dodatne delavce, čeprav pozneje ni prišlo do nobenih dejavnosti. Hans-Peter W. je tudi povedal, da je Riedlu za tajski projekt v treh delih na ženevskem letališču predal 600.000 evrov.
Sojenje na Dunaju se bo nadaljevalo 14. in 20. marca.