Sreda,
24. 6. 2015,
11.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Dragan Tošić ustava

Sreda, 24. 6. 2015, 11.22

8 let, 8 mesecev

Tošiću za zdaj ne bodo odvzeli premoženja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Preden bo znana odločitev o tem, ali bodo Draganu Tošiću odvzeli skoraj sedem milijonov evrov domnevno nezakonitega premoženja, bodo o skladnosti zakona z ustavo presojali ustavni sodniki.

Sodnik gospodarskega oddelka Djordje Grbović, ki presoja v pravdi države proti Draganu Tošiću in soobtoženim, je ugodil predlogu pooblaščencev, ki menijo, da nekateri členi Zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) niso v skladu z ustavo, neuradno navaja Delo. Kot je znano, se je pred mesecem dni končal pravdni postopek, s katerim želi država Tošiću, njegovi ženi, Mišu Vlaisavljeviću in še eni pravni osebi (na zadnjem naroku je tožilstvo zoper eno pravno osebo postopke umaknilo) odvzeti domnevno nezakonito premoženje.

Andreju Laporniku že odvzeli okoli 250 tisoč evrov nezakonitega premoženja Specializirano tožilstvo je namreč prepričano, da denar izhaja iz kokainskih poslov. Sodba v pravdnih postopkih izide pisno, a tokrat bo nanjo treba počakati, dokler o morebitni neskladnosti zakona z ustavo ne odloči ustavno sodišče.

Odločitev sodnika Grbovića ne pomeni le, da se postopek začasno ustavi za Tošića, temveč bodo do odločitve ustavnega sodišča morda mirovali tudi drugi postopki za odvzem premoženja nezakonitega izvora, še navaja Delo.

Naj spomnimo, da je sicer sodišče v prvi sodbi po ZOPNI Andreju Laporniku, obsojenemu zaradi trgovanja z mamili, odvzelo skoraj 250 tisočakov premoženja.

Podpredsednica sodišča: To ni nič neobičajnega »To ni nič neobičajnega, se je že dogajalo in se tudi verjetno še bo, saj sodnika k temu zavezuje tudi zakon,« pa o odločitvi sodnika pravi podpredsednica okrožnega sodišča Mihela Mohorič.

Če namreč sodnik oceni, da neka določba ni v skladu z ustavo, mora postopek prekiniti, pri čemer pa ni nobenega roka oziroma časovnega okvira. »Pri tem je sodnik popolnoma avtonomen in ni vezan na predloge strank v postopku,« še pojasni podpredsednica.

Sodišče sicer obravnava šest tovrstnih primerov, dva sta že končana, eden še ne pravnomočno. »Na ostale primere ta predlog ne vpliva, sploh ne na pravnomočno zaključeno zadevo, ne morem pa izključiti možnosti, da bi tudi drugi sodniki sprožili podobne zahteve,« dodaja.

Gre za prvo sodbo po ZOPNI v primeru Andreja Lapornika, obsojenemu zaradi trgovanja z mamili, ki so mu odvzeli okoli 250 tisočakov premoženja.

Prekomerni poseg in premoženje, ki je lahko delno tudi zakonito In kakšne dileme sploh ima sodnik? Šlo naj bi za dva sklopa razlogov. Po mnenju sodnika se v pravdni zadevi, ki sledi finančni preiskavi, prekine povezava s kaznivim dejanjem. »Sodnik meni, da gre za prekomerni poseg,« pojasni Mohoričeva. Drugo pa je vprašanje premoženja, ki je lahko v nekem delu tudi zakonito. Po mnenju sodnika Zopni tega ne razmejuje dovolj natančno.

Ustavno sodišče lahko izvajanje zakona, če ugotovi protiustavnost, zadrži.