Torek, 16. 4. 2013, 10.54
4 leta, 6 mesecev
Prijeli preprodajalca konoplje s ponarejenimi bankovci (FOTO)
Sevniški policisti so bili v četrtek, 11. aprila, nekaj pred 13. uro obveščeni, da je na bencinskem servisu v okolici Sevnice neznanec skušal unovčiti ponarejen bankovec za 50 evrov. Na podlagi opisa vozila so osumljenca izsledili v Sevnici ter pri njem našli in mu zasegli še tri bankovce, za katere je obstajal sum, da so ponarejeni. 51-letnemu osumljencu so odvzeli prostost in ga pridržali.
Policisti so pridobili odredbo sodišča in pri njem doma opravili hišno preiskavo. V stanovanjski hiši so našli in zasegli še 32 ponarejenih bankovcev za 50 evrov, računalnik, tiskalnik in prirejen prostor za gojenje prepovedane droge konoplje, v katerem so bili 32 sadik konoplje in pripomočki za gojenje.
Prostost so odvzeli tudi 25-letnemu osumljencu, ki stanuje na istem naslovu. Ovadili ga bodo zaradi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje ter prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog. Policisti preiskavo nadaljujejo.
Policisti in kriminalisti so na območju Dolenjske in Posavja v preteklih mesecih prejeli več prijav o ponarejenih bankovcih za 20 in 50 evrov. Po do zdaj znanih podatkih so bankovci slabe kakovosti, brez zaščitnih znakov, kot je vodni tisk, in natisnjeni na navaden papir. Obstaja možnost, da storilci še vedno posedujejo določeno količino ponarejenega denarja, ki ga bodo skušali spraviti v obtok, zato policisti pri sprejemanju bankovcev svetujejo previdnost.
Policisti državljanom svetujejo, da bankovca, če jim nekdo že zavrne njegov sprejem zaradi suma, da gre za ponaredek, ne poskušajo unovčiti na drugem mestu, ampak o sumu ponaredka sami obvestijo policiste. Tistega, ki da v obtok ponarejen denar, ki ga je prejel kot pravega, ali tistega, ki ve, da je bil denar ponarejen ali da je bil tak spravljen v obtok, pa tega ne naznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev.
Kazenski zakonik določa, da se z zaporom od šestih mesecev do osmih let kaznuje osebo, ki ponaredi denar, da bi ga spravila v obtok kot pravega. Osebo, ki spremeni pravi denar, da bi ga spravila v obtok, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do osmih let.
Policija poziva vse, ki opazijo ponarejen denar, da o tem obvestijo policiste na najbližji policijski postaji ali pokličejo telefonsko številko 113.