Sreda,
6. 5. 2015,
14.26

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Dragan Tošić

Sreda, 6. 5. 2015, 14.26

8 let, 7 mesecev

Meri Tošić: Gotovino sem prenašala v torbici, brez varovanja (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na gospodarskem oddelku okrožnega sodišča se je nadaljeval pravdni postopek, v katerem mora prvoobtoženi v zadevi Balkanski bojevnik Dragan Tošić dokazati, da je izvor njegovega premoženja zakonit.

Država oziroma tožilstvo, ki ga v tem postopku zastopajo štiri tožilke, je namreč prepričano, da je Dragan Tošić približno štiri milijone evrov gotovine in za tri milijone evrov nepremičnin pridobil na nezakonit način. Poleg domnevnega vodje preprodajalcev kokaina morajo svoj izvor premoženja dokazovati tudi njegova žena Meri Tošić, ki je bila v primežu štirih tožilk prav danes, ter svak Miloš Budisavljević, ki je od Tošića leta 2009 kupil lokal Casablanca v središču Ljubljane.

V postopku sta tudi dve pravni osebi, in sicer gostinsko podjetje Fundator, ki ga je ustanovila Meri Tošić, in Budisavljevićevo podjetje Bela hiša. Belo hišo je sicer oktobra 2009 ustanovil Tošić, ki pa ga je Budisavljeviću prodal skupaj s Casablanco.

Finančno preiskavo sproži domnevno nezakonito premoženje Kot je znano, se postopek finančne preiskave začne in izpelje po zakonu o odvzemu nezakonitega premoženja, če se v predkazenskem ali kazenskem postopku izkaže, da posameznik razpolaga s premoženjem nezakonitega izvora, katerega skupna vrednost presega 50 tisoč evrov. Na ta postopek ne vpliva dejstvo, da je Tošić ponovno v kazenskem postopku, ko še ni znano, kakšna bo odločitev sodišča v ponovljenem sojenju v zadevi Balkanski bojevnik.

Meri Tošić je danes, podobno kot njen mož, ko je bil zaslišan, sodišču pojasnjevala, da je bilo pri njih gotovinsko poslovanje nekaj povsem običajnega, da pa je imel Tošić pri banki SKB najet sef, do katerega sta lahko pooblaščeno dostopala tako ona kot njen tast. Pozneje je sef v banki NLB najela tudi sama, v lokalu Le Petit je bil manjši sef, prenosnega pa sta imela tudi doma.

Poslovanje z gotovino povsem običajno "V sefu sva hranila gotovino, zlatnino, dokumente, pogodbe, vrednostne papirje. Poslovanje z gotovino je bilo pred spremembo zakona povsem običajno. Dnevnega iztržka lokala nisem vsak dan nosila v sef, temveč sem čakala, da se je nabrala večja vsota, ponavadi na 14 dni, vmes pa sem razpolaga s tem denarjem. Z njim sem namreč plačevala tudi dobaviteljem, ki so dnevno nosili robo, delavce v lokalu. Ko se je zakon spremenil, smo iztržek začeli dajati na banko," je pojasnjevala.

Tožilko Blanko Žgajnar, ki Tošića skupaj z Matejo Gončin preganja v kazenskem postopku zaradi prepovedanih drog, je zanimalo, ali ve, kaj je bilo v sefu banke SKB na dan zgodovinskega ropa leta 2005, a je povedala, da je tja odšel Dragan. Po naših informacijah sicer v sef Dragana Tošića ni bilo vlomljeno. Meri Tošić je potrdila, da je na dan Tošićeve aretacije 25. maja 2010 odšla v sef po neke dokumente, a je bil tam le USB-ključek. Kot je pojasnila, ni vedela, da je Dragan dokumente vzel že nekaj dni prej.

Podrobneje o kupovanju in preprodaji nepremičnin Če bi v lokalu poslovali nezakonito, bi to verjetno opazila davčna inšpekcija, ki je bila v lokalu Le Petit Cafe od leta 1998, odkar je tam Meri Tošić, vsaj 30-krat, če ne 40-krat, ki pa ni ugotovila nobenih večjih nepravilnosti.

Sodišču je Tošićeva tudi pojasnjevala, komu, zakaj in za koliko je prodala svoje stanovanje na Glinškovi ploščadi ("/…/ to je bil moj vložek v gradnjo hiše dvojčka v Bizoviku, Dragan pa je prodal poslovni prostor na Hrvatskem trgu /…/"), pa tudi glede nakupa nepremičnine v Gameljnah, kjer sta sprva nameravala imeti gostilno, potem pa sta se odločila za gradnjo 15 stanovanj.

"Projekt je bil za naju prevelik, zato sva pridobila gradbeno dovoljenje in 2000 kvadratnih metrov veliko parcelo prodala podjetju Artemija. Pred tem je Dragan, ker mu je tako svetoval odvetnik, to nepremičnino name prenesel z darilno pogodbo," je razlagala. Kot je dodala, je Tošić to kupil za okoli 200 tisoč evrov, naprej pa so nepremičnino prodali po tržni ceni 400 evrov za kvadratni meter.

Meri Tošić: Poznam Danijelo Šarić, sestro Darka Šarića "Kupnino sem prejemala od leta 2004 do 2006, ko se je gradnja stanovanj končala, skupno je bilo za okoli 800 tisoč evrov kupnine," je povedala. Direktor Artemije Janez Marinšek je, tako je na poizvedovanja tožilke pojasnila Tošićeva, njun zelo dober prijatelj in se je sam ponudil, da bi na tej zemlji gradil.

Vprašanje tožilke Žgajnar, ali pozna direktorico Artemije v Srbiji Danijelo Šarić, sestro srbskega narkokralja Darka Šarića, je povzročilo nekaj hude krvi pri pooblaščencih tožencev, češ da "želijo tožilke pravdo spremeniti v kazenski postopek", a je sodnik vprašanje dovolil. Meri Tošić pozna Danijelo Šarić.

Tožilstvo je zanimala tudi gradnja družinske hiše Tošićevih v Bizoviku. Kot je pojasnila, je parcelo kupil njen tast Špiro Tošić, jo zgradil do "strehe", nato pa sta z možem hišo dokončala, za kar sta porabila med 100 in 150 tisoč evri. Pravda se z zaslišanjem Špira Tošića nadaljuje v četrtek.