Četrtek,
14. 11. 2013,
16.34

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

prsni vsadki

Četrtek, 14. 11. 2013, 16.34

8 let

Izdajatelj certifikata odgovoren za neustrezne prsne vsadke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Francosko sodišče je ugotovilo odgovornost nemškega podjetja TÜV Rheinland v škandalu z neustreznimi prsnimi vsadki francoskega podjetja PIP.

TÜV, ki je neustreznim vsadkom izdal certifikat, bo tako dolžan izplačati odškodnine.

Podjetje mora povrniti nastalo škodo Proti nemški družbi je tožbo vložilo okoli 1.600 prizadetih žensk in šest trgovcev. Sodišče v francoskem Toulousu jim je pritrdilo in poudarilo, da je TÜV zanemaril "dolžnost nadzora in budnosti". Podjetje mora zdaj povrniti nastalo škodo distributerjem in žrtvam.

Podjetju TÜV Rheinland so v zvezi z izdajo certifikata vsadkov očitali malomarnost. Tožniki so zahtevali za več kot 50 milijonov evrov odškodnin – 28 milijonov evrov naj bi šlo distributerjem, 16 tisoč evrov pa vsaki od tožnic. Ali bo moralo podjetje plačati vso zahtevno odškodnino, še ni znano.

Razkritje leta 2011 sprožilo svetovni preplah Razkritje o neustreznih vsadkih je leta 2011 sprožilo svetovni preplah. Oblasti so namreč v okviru raziskave odkrile, da je PIP pri velikem deležu vsadkov uporabil industrijski silikon in tako privarčeval več milijonov evrov.

Vsadke tega proizvajalca so naknadno prepovedali, čeprav so strokovnjaki v številnih državah ugotovili, da vsadki niso strupeni in da zaradi njih ni povečanega tveganja za obolenja z rakom na dojkah. So pa ugotovili, da so vsadki nagnjeni k poškodbam. Več kot štiri tisoč žensk je namreč poročalo o poškodbah vsadkov.

Sporne vsadke naj bi imelo okoli 300 tisoč žensk v 65 državah, več kot 16 tisoč pa se jih je po izbruhu afere odločilo vsadke odstraniti ali zamenjati.

Decembra naj bi bila v Franciji medtem znana še razsodba v tožbi proti ustanovitelju podjetja PIP Jean-Claudu Masu in njegovim nekdanjim sodelavcem.