Ponedeljek,
21. 10. 2013,
11.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Domen Zavrl

Ponedeljek, 21. 10. 2013, 11.39

8 let, 8 mesecev

Domen Zavrl: Če bi črpal kredit, bi bil dolžan banki šest milijonov evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Domen Zavrl, ki mu tožilstvo očita goljufijo in domnevno oškodovanje v višini 97.976 evrov, je v svojem zagovoru zavrnil očitke tožilstva.

Že na predobravnavnem naroku, ko mu je tožilka ponudila leto in pol pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo treh let pod pogojem, da podjetju Archi.ka vrne slabih sto tisoč evrov, Zavrl tega ni sprejel, danes pa je, kot je pojasnil, dal malo daljše pojasnilo, kot ga je predstavil preiskovalnemu sodniku.

In za kaj pravzaprav gre? Kot je pojasnil Zavrl že na prejšnjem naroku, se čudi, da mu tožilstvo očita, da leta 2006 ni poravnal predračuna za opravljene storitve idejnega projekta oziroma da sploh ni imel namena izpeljati tega projekta. "Nikoli mi ni bil izstavljen račun, temveč samo predračun," je pojasnil Zavrl.

Zavrl ni hotel plačati predračuna Gre za projekt iz leta 2005, s katerim so želeli poslovno stavbo v Slovenski Bistrici prenoviti v hotel. V tistem času je sedemkrat na teden na mariborsko letališče vozil letalski prevoznik Styrian Spirit, ministrstvo za promet pa se je pogajalo tudi z nizkocenovnim prevoznikom Ryanair. Ministrstvo je zagotavljalo, da bo z Ryanairom podpisalo dolgoletno pogodbo. Takrat naj bi se Zavrl začel pogajati s podjetjem Archi.ka, katerega večinski lastnik je Robert Širnik, in z njim 10. marca 2006 podpisal pogodbo.

"Osmega marca so mi na NLB lizingu odobrili kredit v višini šest milijonov evrov, opraviti bi bilo treba le še formalnosti. Ker se je mesec pozneje izkazalo, da je šel Styrian Spirit v stečaj, država pa je Ryanairu dala le dveletno koncesijsko pogodbo, se je izkazalo, da bi bil projekt neuspešen, zato smo podjetje Archi.ka 21. aprila obvestili, da začasno ustavljamo projekt in da iščemo alternativne možnosti," je v svojem zagovoru pojasnil Zavrl. Tako naj bi se pogovarjali, da bi namesto hotela zgradili stanovanjske enote, če bi jih nato odkupil stanovanjski sklad. Vendar do tega ni prišlo, zato Zavrl ni črpal kredita in tudi ni plačal podjetju Archi.ka idejnega projekta, ki ga je ta ocenil na 97.796 evrov.

Po Zavrlovih besedah mu podjetje Archi.ka ni nikoli izdalo računa, temveč samo predračun. Prav tako naj ne bi poskušalo denarja izterjati po civilni poti. Zavrl trdi tudi, da je moral od pogodbe preprosto odstopiti, sicer bi imel na NLB Leasingu šest milijonov evrov dolga, saj je ministrstvo za promet z družbo Ryanair podpisalo le začasno dvoletno koncesijsko pogodbo.

Zaustavitev projekta edina prava rešitev "Zaustavitev projekta je bila edina prava rešitev," trdi Zavrl. Prepričan je, da mora podjetje, če je storitve opravilo, izdati račun in ga vknjižiti v izkaz uspeha, če pa računa ne more izdati, storitve niso bile opravljene in gre za krivo ovadbo. Lastnik podjetja Robert Širnik naj bi ga po njegovih besedah ovadil leta 2009 po tistem, ko naj bi se zaradi nečesa sprla.

"V vseh teh letih, od 2005 do 2012, to podjetje, ki se sicer ukvarja s krajinsko arhitekturo, ni zaslužilo toliko, kolikor naj bi v teh 14 dneh od sklenitve pogodbe do preklica, torej skoraj sto tisoč evrov. Še enkrat poudarjam, ker mi tožilstvo pač očita, da bi podjetju lahko plačal, češ da sem imel zagotovljena sredstva. Seveda bi lahko črpal, a dolga ne bi mogel vrniti," je povedal obdolženi. Sojenje se z zaslišanjem prič nadaljuje 11. novembra.