Ponedeljek, 30. 11. 2015, 23.17
8 let, 7 mesecev
Opel meriva
Razred: enoprostorska vozila B-segmenta Družina modelov: meriva Predhodnik: meriva 1. generacije 2003, 2. generacije 2010 Proizvodnja: Zaragoza, Španija Začetek prodaje: januar 2014 Cene: v Sloveniji od 14.520 evrov naprej
Poudarki: – osvežena podoba z LED-lučmi, – odlična ergonomija in prepričljiva prilagodljivost, – sistem zadaj vpetih zadnjih vrat z odpiranjem pod kotom 84 stopinj, – nov komunikacijski vmesnik Intellilink, – nov 1,6-litrski dizelski motor, – prvi kompaktni enoprostorec z izpusti pod mejo 100 gramov ogljikovega dioksida na kilometer.
350 novih inženirjev in šest milijard evrov svežega kapitala za nov zagon Opla
Lansko leto je bilo za Opel prelomno. Njegov lastnik, ameriški avtomobilski gigant General Motors, je namreč že spomladi potrdil načrt Drive 2022, ki predstavlja ključno razvojno strategijo te znamke. Ta je znamki prinesel še močno finančno injekcijo. Štiri milijarde evrov je Opel dobil za razvoj novih modelov in tehnologij, dve milijardi evrov pa sta rezervirani za finančne storitve znamke.
Oplovo novo vodstvo na čelu z izkušenim dr. Karlom-Thomasom Neumannom se je dela lotilo zelo zagnano, a, kot vse kaže, tudi precej premišljeno. Zaposlili so kar 350 novih inženirjev in tako izdatno okrepili predvsem razvoj, ki je ključen za uspeh. Samo v prihodnjih dveh letih, do leta 2016, so sklenili na trg poslati kar 23 novih modelov in 13 novih motorjev. Okrepljen razvoj pa je že pokazal prve rezultate. Oplu je po 14 letih padanja lani v Evropi prvič uspelo povečati tržni delež (5,61 odstotka).
Prodali so dober milijon avtomobilov (1,064) in še utrdili svoj položaj tretje avtomobilske znamke na trgu osebnih vozil v Evropi. V Sloveniji je Opel glede na uradne statistične podatke na trgu osebnih vozil dosegel 6,58-odstotni tržni delež. Skupaj so v Sloveniji lani prodali 3.616 vozil.
Ergonomska odličnjakinja z zavidljivo prilagodljivostjo
Opel meriva spada med najuspešnejše Oplove modele. Od rojstva leta 2003 prek 2. generacije iz leta 2010 vse do letošnje prenove je na ceste zapeljalo že krepko čez milijon meriv.
Prenovljena opel meriva je pogonsko učinkovitejša in prostorsko bolj funkcionalna kot kadarkoli do zdaj. Pri Oplu so resno vzeli pripombe kupcev in pri snovanju svežih ergonomskih rešitev ter pri oblikovanju sedežev in definiranju prostora potniške kabine k sodelovanju povabili celo medicinske strokovnjake neodvisnega združenja AGR (Aktion Gesunder Rücken e. V.), ki vodijo kampanjo za zdravo hrbtenico.
Po prvih kilometrih lahko potrdimo, da so zlasti prvi sedeži s privzdignjeno sedalno površino in izdatno možnostjo nastavitve v vseh smereh (flexspace), ki so sicer na voljo za doplačilo, res prepričljivi. Glede prostornine potniške kabine, kar zadeva prostor okoli obeh sedežnih skupin: 1.500 litrov je dovolj zgovoren podatek, sploh če upoštevamo, da je avtomobil dolg 4,3 metra.
Flex kombintorika uporabnosti
Še vedno pa si pohvalo zaslužijo tudi tako imenovane rešitve Flex. Te so inženirji v prenovi seveda nadgradili. Pomična sredinska konzola (flexrail) med sedežema je dvoravenska in ponuja precej odlagalnih mest, zares prepričljiva pa je flexspace rešitev zadnjih sedežev, ki so pomični tudi vstran in omogočajo zares prilagodljiv sistem zlaganja oziroma razporejanja sedežne postavitve zadnje vrste. Zadaj je posledično več prostora za kolena in ramena. Tudi meriva pa zdaj ponuja že znani unikatni nosilec koles flexfix, ki je sicer kot predal popolnoma skrit v zadnjem odbijaču in ga je po potrebi mogoče hitro in preprosto izvleči ter postaviti v funkcijo. Pohvalno.
Podoba sledi hišnemu trendu
Prenova ni bistveno posegla v podobo merive. Največje spremembe je bil deležen nos vozil, ki je po zgledu nove insignie dobil kromirano masko motorja in na novo oblikovane meglenke.
Sprednje dnevne in zadnje luči svetijo v LED-tehniki, na novo so oblikovana platišča, ki jih je mogoče naročiti vse do velikosti 18 palcev, barvna paleta pa je dobila dva nova odtenka. Z novo krom obrobo bočnih stekel, ki se proti sredini vozila spusti oziroma privzdigne kot val, so pridih elegance namenili tudi bočnemu pogledu.
Komunikacija z rokami na volanu in očmi na cesti
Inženirji so povezljivost oziroma komunikacijo in zabavo zaupali novemu sistemu Intellilink. Gre sicer za drugačno različico kot v insignii, zato je žal na sredinski konzoli še vedno ostalo kar precej stikal.
Komunikacijski vmesnik prinaša zaslon večje ločljivosti, hitrejše je delovanje vseh funkcij, tudi prikazovanja navigacije, ki je zdaj natančnejša in grafično prepričljivejša. Sistem komunicira s pametnimi telefoni prek povezave Bluetooth.
Na voljo je tudi glasovno upravljanje funkcij, vključno z navigacijskim sistemom in povezanim pametnim telefonom.
V dveh različicah zna vmesnik glasovno posredovati še kratka sporočila SMS. Inženirji s tem poudarjajo predvsem varno komunikacijo.
V motorni paleti je zvezda novi dizelski stroj 1,6 CDTI
Med motorji je glavna zvezda nov srednjeprostorninski, 1,6-litrski dizel s prisilnim polnjenjem (100 kilovatov). Njegove glavne odlike so velik navor (320 njutonmetrov), nizka poraba (4,4 litra) in izjemna uglajenost, ki res navdušuje z nizko količino hrupa in tresljajev. Kje nastaja ta novi stroj, smo vam predstavili v reportaži iz tovarne v Monoštru.
Ta povsem aluminijasti agregat, opremljen z neposrednim vbrizgom in skupnim vodom, bo postopoma zamenjal dozdajšnja merivina dizla (1,3 CDTI in 1,7 CDTI). V primerjavi z 1,7-litrskim motorjem je učinkovitejši za 10 odstotkov.
Motor 1,6 CDTI bo kmalu na voljo tudi v različici z 81 kilovati. Kot tak naj bi v povprečju porabil le 3,8 litra goriva na sto kilometrov in v zrak izpusti 99 gramov ogljikovega dioksida na kilometer. Meriva bo z njim postala prvi enoprostorec, ki se bo brez uporabe hibridnega pogona spustil pod mejo 100 gramov ogljikovega dioksida na kilometer. Motor že izpolnjuje izpustne normative Euro6, ki bodo začeli veljati leta 2015.