Torek,
17. 9. 2013,
13.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Peking

Torek, 17. 9. 2013, 13.55

8 let, 7 mesecev

Teden mobilnosti letos prvič tudi na Kitajskem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
152 kitajskih mest se je letos prvič pridružilo tednu mobilnosti. Rezultati meritev onesnaženega zraka v velikih mestih so alarmantni. Kako se bodo lotili problema?

V Sloveniji za zdaj še vidimo sonce

V času tedna mobilnosti je naša pozornost usmerjena predvsem v slovenska mesta oz. občine, kjer poteka. Pa vendar je dobro pogledati tudi tja, kjer je problematika še mnogo hujša. Zato, da bi videli, da pri nas ni tako hudo stanje. In zato, da ne bi šlo v to smer. Letos se je tednu mobilnosti prvič pridružilo tudi 152 kitajskih mest. Kako velik problem je promet v velemestih, nam lahko pokažejo šele številke, ki ne napovedujejo zelene prihodnosti. Ker so mesta na Kitajskem ena najhitreje rastočih, poleg tega pa se družba s svetlobno hitrostjo spreminja iz tradicionalne v moderno, je Peking dober primer za pregled stanja in povod za okoljske projekte na državni ravni.

Stanje je alarmantno

Petletni akcijski načrt za ohranjanje čistega zraka bo trajal od leta 2013 do 2017. Cilj je zmanjšati število delcev PM2,5 (velikosti 2,5 mikrona; ti najbolj obremenjujejo dihala) za 25 odstotkov ali več. Do leta 2017 naj zrak ne bi imel več kot 60 mikrogramov delcev PM2,5 na kubični meter. Onesnaženost zraka v mestih na Kitajskem izhaja iz več virov.

Glavni onesnaževalci so industrijski izpusti in avtomobilski, ki nas posebej zanimajo. Ti prispevajo kar 22,2 odstotka delcev PM2,5 onesnaženja v Pekingu, je pokazala pred kratkim razkrita študija kitajske akademije znanosti. Zanimiv je podatek, da se je samo leta 2012 v Peking preselilo več kot pol milijona ljudi. Poraba energije v mestu se je povečala za 84 odstotkov od leta 2011.

Število prebivalcev je tako do začetka leta 2013 naraslo na 20,7 milijona ljudi. S tem se je povečalo tudi število vozil, kar posledično obremeni zrak. Lokalna vlada si bo prizadevala najprej za reforme cen vode in energentov, ki onesnažujejo okolje. Podjetja, celo mesta in vasi, ki ne bodo zmanjšala ravni onesnaževanja, bodo tako morala zapreti svoje industrijske obrate, ne bodo dobili bančnih posojil in obremenili jih bodo z višjimi davki.

Problematika prometa in petletni plani za bolj zeleno prihodnost

Posebna pozornost pa je namenjena avtomobilskim prevozom. Zadnjih nekaj let je vlada s subvencijami spodbujala nakup vozil, vendar pa je dosegla nepričakovano. Okoljski kolaps. Dejstvo, da je se je število avtomobilov v Pekingu povečalo s 3.130.000 na začetku leta 2008 na 5.350.000 konec julija letos, kar je zganilo vladne mehanizme. Mesto želi omejiti to številko in jo zadržati na približno šestih milijonih vozil do leta 2017.

Vsako leto bodo od januarja 2014 omejevali število novih avtomobilov. S spodbujanjem vozil na čistejši energetski pogon, k nakupu manjših in s tem varčnejših vozil in splošno k manjši rabi avtomobilov želi vlada do leta 2017 zmanjšati skupno porabo goriva za pet odstotkov ali več v primerjavi z letom 2012.

Mestna vlada je obljubila tudi za potnike bolj prijazen javni mestni promet z uvedbo celovitega sistem za izposojo koles do leta 2017 in 480 kilometrov novih avtobusnih prog v centru. Želi si, da bi javni prevoz predstavljal 60 odstotkov vseh vozil v mestu. Povečal se bo tudi pritisk na cene parkiranja in goriv, ki bodo odvrnile uporabnike avtomobilov in jih spodbudile k uporabi javnega potniškega prometa.