Gregor Pavšič

Petek,
22. 5. 2015,
21.49

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Red Bull Air Race Pomurje Peter Podlunšek

Petek, 22. 5. 2015, 21.49

6 let, 2 meseca

Pomurje v svojo promocijo vložilo 600 tisoč evrov, kako se bodo povrnili?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Regija Pomurje bo v triletni projekt s svetovnim prvenstvom letalskih dirk Red Bull Air Race vložila 600 tisoč evrov. Kako bodo Pomurci tako visoko naložbo učinkovito izkoristili?

Od kod prihaja naložba, vredna 600 tisoč evrov?

Razvojni svet pomurske regije je bil v začetku aprila o razmeroma visoki naložbi v promocijo regije prek svetovnega prvenstva v letalskih dirkah Red Bull Air Race še nesklepčen, pred približno mesecem dni pa so na svoji seji projekt vendarle podprli in tako odprli vrata podpisu pogodbe z organizatorjem prvenstva iz Avstrije, sodelovanje z njim je pred dnevi postalo tudi uradno.

V treh letih bo Pomurje v Red Bull Air Race vložilo 600 tisoč evrov. Sredstva bodo zagotovili iz sredstev za promocijo Pomurja. Pogodba za letos predvideva znesek sto tisoč evrov, ostali del pa nato v prihodnjih dveh letih.

Pomurje v družbi Breitlinga, Garmina, Red Bulla …

Pomurje je tako zdaj tudi uradno postalo partner Red Bull Air Race in se s tem pridružilo družbam, kot sta Breitling (prestižna znamka ur in uradni časomerilec prvenstva), Red Bull in Garmin. Svetovno prvenstvo v letalskih dirkah, ki velja za najhitrejšo disciplino motošporta, je kajpak velik posel.

Neuradno naj bi morali organizatorji za kotizacijo svojih prireditev plačati več milijonov evrov, samo hrvaška veriga hotelov Pliva naj bi zaradi lanskega partnerstva pri dirki v Rovinju plačala milijon evrov. In ker organizatorji v prvenstvu vztrajajo, se naložbe očitno obrestujejo.

Pomurje je že gostilo dva desetdnevna uradna treninga Red Bull Air Race in po mnenju domačinov naj bi po zaslugi treningov domače okolje do zdaj že dobilo vsaj 600 tisoč evrov. Oba treninga sta v Mursko Soboto pripeljala okrog 250 gostov in ti seveda spijo v hotelih, pijejo in jedo, letala pa porabijo tudi precej dragega goriva …

Pričakovani učinki: trikrat večja prepoznavnost Pomurja, vsaj štiri večje tuje naložbe, dodatnih sto tisoč prenočitev, upad brezposelnosti …

Pri Razvojni agenciji Mura predvidevajo, da se bo v treh letih vsaj trikrat povečala prepoznavnost Pomurja v svetu, pričakujejo več stikov z morebitnimi vlagatelji in posledično tudi več tujih naložb v regijo. Povprečna stopnja brezposelnosti naj bi upadla za dva odstotka, število turističnih prenočitev pa naj bi z 904 tisoč (podatek za leto 2013) naraslo na milijon. In če bi bila povprečna vrednost ene prenočitve le deset evrov, je neposredni prihodek dodatnih sto tisoč gostov že milijon evrov. Poleg tega si turistični delavci obetajo tudi izboljšanje strukture gostov.

Od neposrednih prihodkov si koristi obeta tudi murskosoboško letališče pri Rakičanu, kjer si želijo asfaltirati 1,2-kilometra dolgo vzletno-pristajalno stezo. V dveh letih so od Red Bull Air Race za oddajo letališča že zaslužili okrog 50 tisoč evrov.

Promocijska letala bodo z napisi Visit Pomurje opremljena že prihodnji teden na dirki v Rovinju, prihodnje leto pa bodo ti napisi krasili tudi eno izmed letal elitne kategorije master.