Sreda,
30. 10. 2024,
6.31

Osveženo pred

1 dan, 5 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,41

Natisni članek

Natisni članek

Kitajska električni avtomobili carine za kitajske avtomobile

Sreda, 30. 10. 2024, 6.31

1 dan, 5 ur

Carine za električne avtomobile iz Kitajske

Od danes dražji uvoz električnih iz Kitajske: kakšne posledice prinaša odločitev Bruslja?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,41
BYD ladja explorer no.1 | Foto BYD

Foto: BYD

Občutno višje uvozne carine za električne avtomobile kitajskega porekla so od danes realnost.

Od danes je treba na električne avtomobile iz Kitajske pri uvozu v EU obračunati dodatno carino, ki lahko znaša tudi 35,3 odstotka. Evropska komisija, ki meni, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v Uniji, je uredbo o tem sprejela v torek in jo še istega dne objavila v uradnem listu EU.

Največji udarec za SAIC, ki ima znamko MG

Za uvedbo dodatne carine so se v Bruslju odločili na podlagi konec lanskega leta sprožene preiskave, v kateri so ugotovili, da proizvajalci akumulatorskih električnih vozil na Kitajskem uživajo koristi od nepoštenih državnih subvencij, ki jim dajejo pomembno prednost na evropskem trgu. Zato so se julija letos odločili, da poleg že obstoječe desetodstotne carine začasno uvedejo še dodatno carino, to pa so v torek dokončno potrdili in se je danes začela obračunavati.

Za električne avtomobile proizvajalca SAIC po novem velja dodatna carina v višini 35,3 odstotka, za proizvajalca Geely 18,8-odstotna, za proizvajalca BYD 17-odstotna, za proizvajalca Tesla s sedežem v Šanghaju pa 7,8-odstotna. Za električna vozila preostalih podjetij, ki so sodelovala v preiskavi Evropske komisije, se obračunava dodatna carina v višini 20,7 odstotka, vseh preostalih pa 35,3-odstotna.

MG je do zdaj v Evropi med kitajskimi proizvajalci še najuspešneje prodajal električne avtomobile. | Foto: Gregor Pavšič MG je do zdaj v Evropi med kitajskimi proizvajalci še najuspešneje prodajal električne avtomobile. Foto: Gregor Pavšič

Najodločneje proti carinam so bili Nemci

Komisija je odločitev o dokončni uvedbi dodatnih carin sprejela, potem ko v začetku meseca njenega predloga ni niti podprla niti zavrnila kvalificirana večina držav članic. Deset članic je glasovalo za, 12 se jih je glasovanja vzdržalo, pet pa jih je bilo proti. Proti sta med drugim glasovali Nemčija in Slovenija.

Dodatne carine bodo veljale za obdobje petih let. V Bruslju obenem poudarjajo, da se pogovori s Pekingom o alternativnih rešitvah nadaljujejo. Kot so povedali viri na Komisiji, se s kitajsko vlado in kitajsko trgovinsko zbornico pogovarjajo o t. i. cenovnih zavezah, kar bi pomenilo, da proizvajalci proizvodov ne bi prodajali pod določeno ceno. Evropska komisija je obenem odprta za pogajanja s posameznimi proizvajalci.

Kitajci so v Evropi že nakopičili zalogo avtomobilov

Kako se bo Kitajska odzvala na dokončno uvedbo carin, še ni znano. Vlada v Pekingu obtožuje EU protekcionizma in je v preteklosti že grozila z uvedbo višjih carin na uvoz motorjev z notranjim zgorevanjem velike prostornine iz Unije na Kitajsko. To bi še posebej prizadelo nemške avtomobilske proizvajalce.

V zadnjih tednih so kitajski proizvajalci v Evropo pripeljali večjo zalogo avtomobilov, ki bodo tako izvzeti višjim carinam. Te bodo predvidoma še pospešile gradnjo kitajskih tovarn v Evropi, s čimer se bodo tem carinam izognili. Nasprotniki ukrepa so Bruselj opozarjali, da je taka zaščitniška poteza le kratkoročna in da pravih konkurenčnih izzivov za evropske proizvajalce ne bo rešila.