Sreda, 11. 9. 2013, 15.16
9 let, 2 meseca
Je Takatin interaktivni volan varnostni kiks?

Ko drugi pomembne podatke projicirajo na vetrobransko steklo, jih oni selijo v voznikovo naročje …
Ob pogledu na Takatin volan, ki ga vidite na zgornji fotografiji, smo se najprej vprašali, zakaj bi voznik v rokah sploh potreboval tak volan. Je odločno prevelik, predvsem pa s svojo interaktivnostjo preprosto ukrade preveč tiste pozornosti, ki bi jo sicer voznik moral nameniti cesti. Zato se samo po sebi ponuja še vprašanje, ali so pri tem velikem japonskem proizvajalcu sistemov aktivne in pasivne varnosti v resnici s tem konceptnim volanom naredili največji varnostni kiks?
Samo poglejte količino stikal, svetlobnih indikatorjev, velikost zaslona …
Tak volan bi morda nekdo preprosto pozabil pravočasno obračati med tem, ko bi se ukvarjal z njegovo interakcijo. S tem izdelkom so sicer pri Takati verjetno želeli opozoriti, da so v naboru njihovih proizvodov tudi volanski obroči.
Nova generacija aktivnega pokrova in zračne blazine za zaščito pešcev in kolesarjev
Veliko bolj pomembna in uporabna novost, ki jo Takata predstavlja v Frankfurtu, je zagotovo nova generacija aktivnega pokrova motorja za zaščito pešcev in kolesarjev. Takata je izboljšala mehanizem tega sistema. Plinski bat je zdaj zgornji del pokrova motorja ob trku s pešcem ali kolesarjem sposoben dvigniti za 80‒120 milimetrov v pičlih 30 milisekundah. Mehanizem je tudi bolj robusten, po sproženju pa je mogoče znova napolniti njegov generator potiska, zato ni potrebna zamenjava.
Pri Takati so izboljšali tudi odzivnost zračne blazine, ki preprečuje, da bi pešec ali kolesar ob trku z glavo udaril ob vetrobransko steklo ali karoserijski stebriček. V modul zračne blazine, ki ga najdemo pod zgornjim robom pokrova motorja, so namestili izboljšano enoto polnjenja (hybrid inflator). Ta poskrbi, da je zračna blazina polno napihnjena že, tik preden se glava približa nevarnemu območju.