Gregor Pavšič

Sreda,
12. 6. 2024,
5.51

Osveženo pred

7 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,36

Natisni članek

Natisni članek

volanski obroč

Sreda, 12. 6. 2024, 5.51

7 mesecev, 1 teden

ZF Lifetec

Evolucija volana? Izumili so nov položaj zračne blazine. #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,36
ZF volan | Foto ZF

Foto: ZF

Bi se lahko s premikom zračne blazine na volanski obroč preselili tudi zasloni in na dotik občutljive površine?

V zadnjih letih so v avtomobile prodrli zasloni različnih velikosti in položajev, ki so pospešili digitalno izkušnjo uporabe avtomobilov. Digitalizacija se je do zdaj izognila volanskim obročem. Nekateri proizvajalci, na primer Volkswagen, so poskušali s haptičnimi gumbi – toda odziv trga jih je prisil k vrnitvi h klasičnim volanskim stikalom.

Zračno blazino vgradili v vrh volana

Analogna narava volanskih obročev pa se lahko spremeni v prihodnje. Podjetje ZF, eden največjih dobaviteljev, je prek svojega oddelka ZF Lifetec razvilo že veliko bolj digitalizirano možnost volana. To so dosegli z drugo lokacijo voznikove zračne blazine, ta je v osrednjem delu volana, zato je tja nemogoče postavljati digitalne elemente.

ZF je zračno blazino vgradil v zgornji del volanskega obroča in tako odprl možnost, da proizvajalci drugače izkoristijo sredinski del volana – tja bi lahko postavili manjši zaslon ali vsaj digitalne gumbe za hitrejše in bolj prilagodljivo upravljanje z avtomobilom. Tako bi lahko voznik izbiral, katere gumbe si sploh želi na dosegu prstov.

Kaj se zgodi ob nepravilni drži rok?

Pri takem izdelku se seveda odpira kar nekaj varnostnih vprašanj. Zakaj bi voznik potreboval še eno dodatno površino za zaslone in kaj se zgodi, kadar voznik volana ne drži pravilno. Kdor volan z obema rokama drži na vrhu (položaj "ob dvanajstih"), bi z roko zaprl pot zračni blazini.