13. 1. 2017,
19.54

Thermometer Blue Green 4,80

1

rokomet svetovno prvenstvo Veselin Vujović Slovenska rokometna reprezentanca Francija

Petek, 13. 1. 2017, 19.54

Svetovno prvenstvo v rokometu, 1. krog

Slovenski vihar odpihnil Angolo, Nemci boljši od Madžarov

1

Slovenija Angola | Foto Flickr/francehandball2017.com

V Franciji poteka 25. svetovno rokometno prvenstvo za moške. Slovenija, ki igra v skupini B, je v dvorani v Metzu visoko odpravila Angolo (42:25). Večerno poslastico med Španijo in Islandijo so dobili Španci.

Slovenija je v skupini B z Angolo, Makedonijo, Španijo, Islandijo in Tunizijo. V uvodnem dvoboju je zlahka upravičila vlogo favorita in napolnila mrežo tekmecem iz Afrike. Angolci so bili enakovreden tekmec motiviranim Vujovićevim izbrancem le v začetnih minutah, ko so uspešno prebijali slovensko obrambno vrsto in nekaj časa vodili. Dosegli so prvi zadetek na tekmi (1:0), še trikrat povedli (2:1, 3:2, 4:3), nato pa je stvari v svoje roke prevzel četrtfinalist OI 2016.

Slovenija je po četrtem prejetem zadetku z delnim rezultatom 3:0 prvič na tekmi ušla Angoli na dva gola razlike (6:4). V uvodnih desetih minutah je na obeh straneh v norem strelskem ritmu padlo kar 17 zadetkov. Kar štiri je za slovensko reprezentanco prispeval orjak Borut Mačkovšek.

Angolci so nazadnje resneje zapretili Sloveniji sredi prvega polčasa, ko so znižali na 10:12, nato pa je sledil promet po enosmerni cesti, ki je Vujovićevi četi zagotovil visoko vodstvo. Ob koncu prvega polčasa, v katerem sta s petimi zadetki izstopala Mačkovšek in Blaž Janc, je znašalo devet golov (22:13).

1 / 17

Selektor Veselin Vujović je po prihodu v Metz dejal, da je prva tekma najtežja. "Ne smemo si dopustiti, da na tej tekmi karkoli postavimo pod vprašaj," je razmišljal pred dvobojem z najlažjim tekmecem na papirju. Strahovi so bili odveč, Slovenija je na koncu zmagala z 42:25 in vknjižila visoko zmago. Za najboljšega igralca tekme je bil proglašen Mačkovšek.

Kakšno je bilo vzdušje v Nyonu pred tekmo?

Ščepec vzdušja. #Metz #phenomenalhandball @Hand2017 @SiolSPORTAL pic.twitter.com/rooRk3HEqW

V poslastici dneva in derbiju skupine B sta se zvečer v Metzu udarili evropski rokometni velesili Španija in Islandija. Dvoboj, ki so ga s 27:21 dobili Španci, je  pozorno spremljalo tudi strokovno vodstvo Slovenije, saj se bo Vujovićeva zasedba v soboto udarila z Islandci.

Na popoldanskem obračunu v slovenski skupini so Makedonci v zadnji desetih minutah le upravičili vlogo favorita in strli odpor Tunizije za zmago s 34:30. Kar 12 zadetkov je k zmagi prispeval Kiril Lazarov.

Gostitelji svetovnega prvenstva so v Parizu zlahka opravili z Brazilci. | Foto: Reuters Gostitelji svetovnega prvenstva so v Parizu zlahka opravili z Brazilci. Foto: Reuters

V Parizu, kjer se bodo sicer merile reprezentance v skupini D, se je v sredo začelo svetovno prvenstvo v rokometu. Na otvoritveni tekmi so Francozi, ki branijo naslov, pometli z Brazilci.

Danci, olimpijski prvaki iz Ria, se bodo prvič na SP v Franciji predstavili v petek zvečer proti Argentini.