Sreda, 11. 1. 2017, 15.20
7 let, 2 meseca
Tovarna odličnih levičarjev
Projekt Slovenec v vsak top evropski klub
S prestopoma rokometnih reprezentantov Jureta Dolenca k španski Barceloni in Blaža Janca k poljskim Kielcam se bo še povečala koncentracija slovenskih igralcev v najboljših evropskih in s tem svetovnih klubih.
Številni slovenski rokometni levičarji igrajo v odličnih klubih.
Omenjena reprezentanta druži kar nekaj stvari. Oba na primer izhajata iz manjših okolij – Jure Dolenec iz Škofje Loke, Blaž Janc pa je kariero začel pri Sevnici. In oba sta levičarja. Teh je slovenski rokomet, v katerem še zdaleč ni vse idilično, "izdelal" malo morje. Tudi za najboljše evropske klube.
*Vse o SP v rokometu
*Spektakel za 30 milijonov evrov
*Resetirana Slovenija #komentar
*Top prestopa: Jure Dolenec v Barcelono, Blaž Janc v Kielce
*David Špiler in temna plat športne kariere
*Kdaj in s kom bo igrala Slovenija?
Gašper Marguč ima z Veszpremom pogodbo vse do leta 2020.
Kielce, kamor odhaja Janc, ki je imel tudi številne druge mamljive ponudbe, so lani osvojile evropski naslov. Tam bo imel družbo vsaj Deana Bombača, če že ne tudi Uroša Zormana, ki sicer bolje igrata z desno roko.
V Veszpremu – ta je v finalu iz rok izpustil evropsko krono, ki jo je že zelo trdno, a še vedno premalo odločno držal – v letošnji sezoni igrata kar dva levičarja, Dragan Gajić in Gašper Marguč.
Najmanj eden bo gotovo nadaljeval sodelovanje s serijskim madžarskim prvakom. Za gorečega zasledovalca Veszprema Pick Szeged, ki mu gre v ligi prvakov letos odlično, prvo legionarsko sezono igra Velenjčan Mario Šoštarič.
Slovenski levičarji v ligi prvakov 2016/17:
Gašper Marguč (Veszprem)
Mario Šoštarič (Pick Szeged)
Jure Dolenec (Montpellier)
Vid Kavtičnik (Montpellier)
David Miklavčič (Zagreb)
Blaž Janc (Celje)
Žiga Mlakar (Celje)
Gal Marguč (Celje)
Matic Grošelj (Celje)
Slovenski trojček v Zagrebu
Barcelona, kamor odhaja Dolenec, se je v lanski sezoni od lige prvakov poslovila v četrtfinalu. A ima vselej najvišje ambicije. Vse, kar je manj od naslovov, Kataloncev ne zanima. Zagreb se je drugič zapored uvrstil med najboljšo evropsko osmerico. Pri njem v družbi Matevža Skoka in Darka Cingesarja igra David Miklavčič, še en reprezentančni levičar.
Vid Kavtičnik je rokometaš s trajno vrednostjo na rokometnem trgu. Nemška siva lisa
Vid Kavtičnik, novi kapetan slovenske reprezentance, je vidni član Montpelliera in bo tam ostal tudi v prihodnji sezoni.
Velenjčan je v preteklosti blestel pri nemškem velikanu Kielu, klubu, ki je v lepem spominu ostal tudi Romanu Pungartniku, še enemu izjemnemu rokometašu na desnem krilu, ki je občasno pokukal tudi na zunanji položaj. Ravno najboljši nemški klubi so v zadnjih letih nekakšna siva lisa za slovenske levičarje in nasploh rokometaše.
Že vse od Kavtičnikovega odhoda v Montpellier v Kielu, Rhein-Neckarju in Flensburgu – če naštejemo tiste, ki so največkrat pri vrhu – ni bilo slovenskega rokometaša. Delna izjema je vsekakor Jure Natek, ki je moral po lanski sezoni iz zdravstvenih razlogov (pre)hitro končati kariero. Pred tem je bil vrsto let eden najpomembnejših igralcev Magdeburga, kjer igra tudi desničar Marko Bezjak, aktualnega nemškega pokalnega zmagovalca.
Levičar Jan Jurečič iz Krke je prvi strelec slovenskega prvenstva. Na 16 tekmah je dosegel 112 golov.
In prihodnost?
Na vidiku je še nekaj mladih levorokih igralcev, nekdanjih ali aktualnih članov mlajših kategorij. Na primer omenjena Marguč in Matic Grošelj (Celje), Jan Jurečič (Krka), Adam Bratkovič, Dani Zugan in Nejc Planinc (Koper) ... To so imena, ki bi lahko predstavljala novi val. Najprej za slovensko ligo, nato pa ...
1