Nedelja, 11. 9. 2016, 0.06
3 leta, 7 mesecev
Plavanje, Rio, 50 metrov (delfin, S5)
Đurić v Riu prejel glasen aplavz Brazilcev
Slovenski plavalec Darko Đurić je na paraolimpijskih igrah v Riu v finalu na 50 metrov delfin v kategoriji S5 osvojil osmo mesto. Zmagal je Američan Roy Perkins.
Darko Đurić je v dopoldanskem predtekmovanju osvojil osmo mesto in si tako zagotovil večerni finale s časom 40,99.
V finalu je plaval še sedem stotink hitreje, s časom 40,92 pa je bil na koncu osmi. Američan je zmagal s 35,04, drugi je bil Kitajec Shiwei He (35,25), tretji pa na veliko navdušenje domačih navijačev Brazilec Daniel Dias (35,62).
Za Đurića je bil današnji nastop drugi na igrah. Na 100 metrov prosto je v kategoriji S4 osvojil peto mesto.
Tretji najboljši izid na svetu
To je bila zanj odlična priprava na naslednjo tekmo. Preizkušnja na 50 metrov delfin ni njegova najmočnejša, tudi zato, ker nastopa v višji kategoriji S5, kjer so tekmovalci z manjšo invalidnostjo. Že dopoldne je postavil tretji najboljši izid na svetu v svoji kategoriji (tudi svetovni rekord je v njegovi lasti), večerni finale pa je tudi opravil brez napake.
"Čas je bil v redu, odplaval sem še bolje kot dopoldne. Vsak start je potrebno oddelati stoodstotno, ne glede na končno uvrstitev. Zame je bila to tudi odlična priprava na naslednjo tekmo, na 200 metrov prosto. V tem trenutku sem oddelal največ, kar sem lahko v delfinu," je po finalu dejal plavalec iz Podbrezij.
Pozabil, da je slušalke pusti na glavi
V nedeljo bo dopolnil 27 let. Uvod v finale je bil zanj sicer nekoliko nenavaden - če ga sodnica ne bi opozorila, da ima še slušalke na glavi, bi se te bržkone okopale z njim.
"To se mi je zgodilo prvič. Delal sem vizualizacijo in sem popolnoma pozabil, da sem slušalke pustil na glavi. Se zgodi, kaj drugega, kot da mirno skočim v vodo in odplavam, ni bilo mogoče narediti," se je po tekmi Đurić nasmejal zanimivemu dogodku tik pred startom, po katerem je sicer dobil tudi glasen aplavz bučnega občinstva.
Za njim je polovica nastopov v Riu, naslednji je zanj zelo pomemben na 200 metrov prosto, še prej pa bo njegov rojstni dan: v nedeljo bo dopolnil 27 let, a pravi, da še ni čas za proslavljanje: "Čas za 'fešto' bo po igrah, ko bom opravil vse svoje nastope."
Slovenski paraolimpijci v Riu:
- plavalec Darko Đurić, o katerem se otroci učijo v šoli
- strelska falanga, ki je poskrbela že za pet kolajn
- parakolesar Primož Jeralič, ki ga nemogoče še bolj podžge
- parakajakaš Dejan Fabčič, ki je zamenjal šport
- slepi maratonec Sandi Novak, ki mu je tek spremenil življenje
- Kaj slovenski olimpijci sporočajo paraolimpijcem?