Sobota,
12. 11. 2011,
16.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

kultura kriza

Sobota, 12. 11. 2011, 16.21

8 let, 7 mesecev

Z Bleda opozorilo o pomenu kulture v času krize

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dvajset oblikovalcev politik, strokovnjakov in praktikov kulturnega sektorja je z dvodnevnega strokovnega seminarja platforme CultureWatchEurope poslalo opozorilo o pomenu kulture v času krize.

Kriza v Evropi ogroža demokracijo, hkrati pa pri mnogih ljudeh zmanjšuje pomen umetnosti, kulture in dediščine pri iskanju morebitne rešitve. Mednarodni udeleženci blejskega seminarja na temo Upravljanje kultur: od izzivov do sprememb tovrstni položaj primerjajo z iskanjem poti iz temačnega gozda s potezo ugašanja sveče.

"Težav ne bo moč rešiti brez kulture" Kultura sicer ne bo rešila ekonomske krize ali prihodnjih socialnih, političnih in okoljskih izzivov, so zapisali v skupnem sporočilu in hkrati opozorili, da omenjene težave vseeno ne bo moč rešiti brez kulture. Kriza je tako kot v bančništvu, gospodarstvu in politiki izpostavila slabosti kulturnega sektorja, ki ga zato čakajo spremembe, vendar pa bo ob slednjih potrebno potrditi temeljne vrednote.

Šest osnovnih načel evropske kulture Kot temeljnih šest načel evropske kulture so tako zapisali kulturo, ki brani temeljne človekove pravice in opravlja svoj osnovni namen - ustvarjalno in domišljijsko delo. Zagotoviti je potrebno svobodo kulturnega poizvedovanja, izražanja in distribucije, mešano ekonomijo za javno, komercialno, prostovoljno in neformalno kulturo ter politiko investicij v kulturno raziskovanje in razvoj. Udeleženci srečanj so pozvali tudi k etičnemu ravnanju voditeljev na področju kulture.

Načela predstavljajo svojevrsten "signal SOS" Načela sicer še niso dokončno izoblikovana, vendar pa po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za kulturo Stojana Pelka predstavljajo svojevrsten "signal SOS" v času krize, ne samo zaradi zmanjševanja kulturnega proračuna v nekaterih evropskih državah, ampak tudi ob postavljanju vprašanja, ali kulturo sploh še potrebujemo.

Načela bodo dobila pečat Sveta Evrope Napredek srečanje na Bledu je po mnenju Pelka, da se je tako raznovrstna skupina ljudi uspela poenotiti okrog šestih temeljnih načel, od katerih ne bodo odstopali v svojih državah. Ta načela bodo dobila pečat Sveta Evrope, saj je bil slednji skupaj s slovenskim ministrstvom za kulturo soorganizator blejskega posveta, je še pojasnil.

Z Bleda so že prišla vplivna načela, ki so rabila leta, da so se potem uresničila, je dodal Pelko in pojasnil, da je tudi Stephane Hessel, ki danes predstavlja glas ogorčenih po vsem svetu, nekatera od svojih osnovnih etičnih pravil zasnoval prav na etičnem forumu pred leti na Bledu.