Sreda, 17. 8. 2011, 7.54
8 let, 8 mesecev
Slovenski impresionisti na Bledu
Razstava predstavlja naše štiri najbolj poznane slikarje, katerih dela v umetnostnem prostoru še danes zavzemajo privilegiran in vodilen položaj slovenskega slikarstva. Naši impresionisti so na Bledu predstavljeni kot inovatorji, iskalci lastnih metod in raziskovalci svetlobe, h kateri so se slikarji dnevno vračali, z barvami in platni v naravno okolje. Razstava s podnaslovom V spomin na prijatelja je hkrati tudi obeleženje stote obletnice smrti Ivana Groharja.
Z impresionizmom je postalo pomembno tisto, kar je bilo individualizirano in je bilo plod človekove odločitve. Z naraščanjem subjektivnosti posameznika se je tudi v umetnosti začela uveljavljati osebna odločitev pri izbiri motiva in načina slikanja. Naraščanje subjektivnosti je po francoski revoluciji krepila demokratizacija, ki je dovoljevala drugačnost in je našla svoje mesto tudi v našem prostoru, med našimi slikarji. Prvo odmevno razstavo so naši impresionisti pripravili leta 1904 na Dunaju in z njo postavili naše slikarske nacionalne temelje.
A naši slikarji večjih težav niso imeli, poleg opazk in besednega zbadanja, da so med drugim "kozolčarji", so se dobro znašli. Odločilno umetniško in tudi strateško vlogo je pri nas odigral tudi Rihard Jakopič s svojim paviljonom, v katerem so slikarji imeli možnost razstavljati svoja dela.