Petek, 22. 11. 2013, 7.25
1 leto, 7 mesecev
Sankt Peterburg dobil muzej Fabergejevih umetnin
Ruski milijarder Viktor Vekselberg je v veličastni palači Šuvalov v nekdanji prestolnici ruskih carjev Sankt Peterburgu uredil muzej, posvečen svetovno poznanim Fabergejevim umetninam.
Muzej, v katerem je predstavljenih več dragocenih izdelkov dvornega draguljarja ruskih carjev Petra Carla Fabergeja (1846-1920), bo za javnost vrata odprl decembra.
Vekselberg, ki po Forbesovi lestvici velja za četrtega najbogatejšega Rusa, je leta 2004 odkupil celotno zbirko ameriškega medijskega mogotca Malcoma Forbesa (1919-1990) in tako postal lastnik kar devetih jajc, izdelanih v Fabergejevi delavni.
Fabergejeva jajca so si nekoč za veliko noči med seboj podarjali člani carske družine. Poleg njih je v muzeju predstavljena še vrsta drugih dragocenih izdelkov, od ikon do škatlic za tobak.
V zbirki je med drugim jajce, ki ga je zadnji ruski car Nikolaj II. podaril svoji materi Mariji Fjodorovni. V njej je tudi jajce, ki je bilo izdelano v počastitev prve obletnice kronanja Nikolaja II. in ki v sebi skriva presenečenje - drobceno zlato kočijo. Spet v drugem jajcu se skrivata zlata kokoš in v tretjem rožni popek iz emajla.
Palača iz 18. stoletja, v kateri ima svoje prostore muzej, je nekdaj pripadala Ivanu Šuvalovu, ki je bil ljubljenec carice Elizabete Petrovne. V časih Sovjetske zveze so jo uporabljali za sprejem tujih delegacij.
Odprtje muzeja je po besedah ruskega ministra za kulturo Vladimirja Medinskega pomemben dogodek za Rusijo. Ob tem je poudaril, da je muzej v celoti financiran iz zasebnih sredstev.
Dvorni draguljar Peter Carl Faberge je izdelal vsega skupaj okrog 50 jajc. Družinska tradicija obdarovanja z njimi pa sega v leto 1885, ko je car Aleksander III. za veliko noč svoji ženi Mariji Fjodorovni podaril bogato z dragulji okrašeno jajce.
Vekselbergova zbirka velja za eno najbolj dragocenih na svetu, njena vrednost pa je ocenjena na 90 milijonov dolarjev (66,3 milijona evrov).