Petek,
20. 2. 2015,
12.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vino ocenili smo letalo letalski prevoznik alkohol

Petek, 20. 2. 2015, 12.55

8 let, 7 mesecev

Brez alkohola na letalih: celo Rusi in Finci ne točijo več vodke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vse več letalskih prevoznikov ne toči več brezplačnega alkohola.

Letalski prevoznik Emirates je pred kratkim objavil, da so v zadnjih desetih letih porabili skoraj 500 milijonov dolarjev oziroma slabih 450 milijonov evrov le za nakup vrhunskih vin, ki jih strežejo na svojih letalih. Seveda v prvem in poslovnem razredu, kjer za pet let vnaprej določijo, na katerih linijah bodo stregli katera vina. Na letih v San Francisco in Houston, na primer, bodo letos v prvem razredu na voljo Dom Pérignon 2003 Rose in izbrani letniki vseh najboljših bordojskih vinogradov. Potniki iz Londona v Hongkong bodo lahko pili Dom Pérignon 2004, v poslovnem razredu pa bo na voljo Veuve Clicquot.

Bahrajnski prevoznik je alkohol ukinil zaradi pretiranega popivanja Savdijcev A Emirati so pri strežbi alkohola najbrž izjema, in ne pravilo. Pri večini letalskih prevoznikov alkohol na letalih opuščajo. Bodisi iz kulturnih bodisi iz ekonomskih razlogov. Iz verskih razlogov alkohola ne strežejo na letalih Pakistan International Airlines, Saudi Arabian Airlines, Iran Air in Kuwait Airways, Bahrain Air je alkohol stregel do lanskega leta, nato pa so tudi zaradi preveč incidentov pijanih savdskih potnikov alkohol na letalih ukinili.

Royal Brunei Airlines dovoli, da ljudje prinesejo svoj alkohol, in na prošnjo jim ga postrežejo, a ko pristanejo v Bruneju, potnikom preostalo pijačo zasežejo, saj je uvoz alkohola prepovedan. Pri Turkish Airlines so lani ukinili alkohol na notranjih poletih, s pojasnilom, da ga potniki popijejo premalo, da bi ga stregli, a so v medijih takoj zagnali vik in krik, da so alkohol ukinili zaradi vladajočih konservativnih islamskih politikov.

Tudi pri ruskem Aeroflotu ne točijo vodke Samo zaslužek pa je razlog, da ni več alkohola na večini notranjih poletov po Ameriki in Evropi. Redka izjema je Lufthansa, kjer še lahko dobite tisto malo stekleničko vodke ali vina. In Air France, ki trdi, da so edini, ki brezplačni šampanjec strežejo v vseh razredih. Zanimiva je politika Aeroflota, ki na notranjih poletih po Rusiji ne glede na dolžino poleta ne streže alkohola, na mednarodnih poletih, daljših od treh ur, pa je na voljo le vino. Razen na letih v Havano, Peking, Šanghaj in Bangkok, na katerih morajo potniki prav tako ostati trezni.

Nekoč radodarni Finci so zaprli pipico Na domačih poletih Air New Zealand in Virgin Australia alkohol strežejo le med četrto in sedmo uro popoldan, na Air Berlin pa po drugi uri. Na Finnairu, ki je nekoč slovel po tem, da so se po letalski kabini sprehajali stevardi z odprtimi steklenicami vodke in dotakali potnikom, alkohol strežejo le še na izbranih mednarodnih letih, večinoma v Azijo, pa še to le vino in pivo. Tudi American Airlines streže alkohol le še na poletih med ZDA in Evropo ter Azijo, a prav tako le vino in pivo.

Seveda te omejitve veljajo za ekonomski razred. V prvem in poslovnem razredu je brezplačen alkohol še vedno na voljo na večini poletov. In pri večini letalskih prevoznikov, kjer so brezplačen alkohol v ekonomskem razredu ukinili, ga še vedno lahko kupite. V povprečju za pločevinko piva odštejete deset evrov. Skoraj tako, kot da ga ne bi bilo.

Torremilanos Gran Reserva 1999

V osrčju španske regije Ribera del Duero, v bližini mesta Aranda, leži posestvo Torremilanos, ki ga vodi družina Penalba Lopez. Je ena najbolj znanih in prestižnih kleti v tej vinski pokrajini. Njihovo vinogradništvo sega že v leto 1903, vendar so šele leta 1975, ko je družina Lopez Peñalba kupila to posest, nastale večje spremembe, predvsem v pridelavi vina. V lasti imajo 200 hektarov vinogradov, kjer je v večini zasajena sorta tempranillo, nekaj malega pa je tudi merlota, cabernet sauvignona in garnache.

Vino, pridelano izključno iz tempranilla, je zelo zapeljive vijoličastordeče barve s kompleksnimi aromami. Do izraza pridejo predvsem zrelo rdeče sadje, cedra, cimet, zemeljske note in usnja. V ustih vino deluje zelo bogato, ima lepo mineralnost in mehke žametne tanine, spet so bolj poudarjene arome rdečega sadja, sladki koren, les v ozadju, rahla pikantnost in na koncu tobak. Vino ima dolg pookus in velik potencial staranja.

Vino se bo izvrstno podalo k vsem jedem z rdečim mesom, račjim prsim in jagenjčku, je pa tudi odlična kombinacija s španskim pršutom in bolj začinjenimi jedmi.

Sorta: tempranillo Stopnja alkohola: 14,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 35,90 evra, evino.si

Ocena: 9,5

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si