Sreda,
4. 9. 2024,
8.24

Osveženo pred

1 mesec, 4 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,10

Natisni članek

Natisni članek

Bora Đorđević Riblja čorba

Sreda, 4. 9. 2024, 8.24

1 mesec, 4 tedne

Umrl je Bora Đorđević, frontman Riblje čorbe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,10
Bora Čorba | Foto Mediaspeed

Foto: Mediaspeed

V Ljubljani je po težki bolezni umrl Bora Đorđević, frontman srbske skupine Riblja čorba.

"Dragi prijatelji, z žalostjo vas obveščamo, da nas je zapustil naš prijatelj in brat Borisav Bora Đorđević," je prek družbenih omrežij sporočila srbska skupina Riblja čorba, katere frontman je bil Đorđević.

Pevec, znan tudi pod vzdevkom Bora Čorba, je pred nekaj tedni zaradi hude pljučnice in poslabšanja kronične obstruktivne pljučne bolezni pristal v ljubljanskem kliničnem centru. Zadnjih deset let je živel v Ljubljani, kjer se je tudi tretjič poročil.

"Zasidral sem se v mirni Ljubljani in lepo mi je z Dubravko, žensko, ki jo ljubim," je pred časom povedal za srbske medije. Za seboj je pustil sina Borisa, ki ga je dobil s prvo ženo Dragano, srednješolsko ljubeznijo.

Z glasbo se je Đorđević začel ukvarjati že v mladosti v rodnem Čačku, leta 1972 pa je ustanovil svoj prvi akustični sestav Zajedno, s katerim je posnel nekaj pesmi. Iz več različnih zasedb je pozneje nastala Riblja čorba, v kateri se je razvijal kot pevec ter glavni avtor besedil in glasbe, igral je tudi akustično kitaro.

Uradno je Riblja čorba nastala leta 1978 in še istega leta objavila svoj znameniti singl s pesmijo Lutka s naslovne strane, ki je postala ena najbolj priljubljenih pesmi skupine. Med najbolj uspešne rock zasedbe nekdanje skupne države se je vpisala že z debitantskim albumom Kost u grlu leta 1979, svoj status pa je utrdila s Pokvarenom maštom i prljavim strastima (1981) in Mrtvo prirodo (1981).

Tretja plošča je bila takrat verjetno najbolj prodajana plošča jugoslovanske scene, ki je bila tedaj ena najmočnejših rock scen v Evropi. Končno število se je ustavilo pri 450.000 izvodih, na njej so se znašle uspešnice Volim, volim žene, Pekar, lekar, apotekar, Na zapadu ništa novo in Neću da ispadnem životinja.

Zaradi provokativnih besedil se je skupina znašla pod drobnogledom oblasti, vendar glasbenikov to ni ustavilo. Vstopnice so bile razgrabljene, kjerkoli se je Riblja čorba pojavila. Na koncertu v Zagrebu so do smrti pohodili mladoletnico, mediji pa so tragedijo izkoristili za obračun s skupino in rock glasbo nasploh. Zaradi stiha "za ideale ginu budale" v pesmi Na zapadu ništa novo so se srečali tudi z zahtevo po prepovedi plošče, pa tudi s prekinitvami in odpovedmi koncertov, ker da njihovo obnašanje ni v skladu s socialistično moralo.

Đorđević se je rad dotikal aktualnih političnih tem, primer sta skladbi Tito je vaš in Al Kapone. Z Ribljo čorbo je izdal kakšnih 20 albumov, kot izredno ploden ustvarjalec pa je prispeval pesmi tudi za druge izvajalce, kot so Miki Jevremović, Maja Odžaklijevska, Bisera Veletanlić, Oliver Mandić, Generacija 5, Dejan Cukić in Legende. Prejel je srbsko odlikovanje za umetniške zasluge.

S skupino je leta 2017 napolnil ljubljanske Stožice ob 40-letnici delovanja.

Riblja Čorba
Trendi V čast Riblji Čorbi na 33 stopinjah Celzija kuhali ribjo čorbo #video