Nedelja,
19. 5. 2013,
15.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Grda račka Audrey Hepburn

Nedelja, 19. 5. 2013, 15.34

8 let, 8 mesecev

Moda na ekranu: od Grde račke do Hudičevke v Pradi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Modna industrija je več kot le obleke, ki jih nosimo. V zakulisju se pogosto dogajajo prave drame, rojevajo se ikone in spletajo rivalstva. Pravi recept za filmsko zgodbo ali komično serijo, kajne?

Od štorastega dekleta z zobnim aparatom, štrenastimi lasmi in ne ravno prefinjenim slogom oblačenja do prebujene lepotičke s samosvojim in drznim slogom, ki pozna vsa pravila modne industrije. To je kliše, ki so ga za nekatere najbolj priljubljene filmske in televizijske modne zgodbe v vse strani obračali številni scenaristi. Pot vsem takim dekletom je utrla Audrey Hepburn, ki je novinko v modnem svetu upodobila v filmskem muzikalu Funny Face. Spomnimo se modnih filmov, nadaljevank in dokumentarcev, ki jih pozna vsaka modna navdušenka.

Zlata doba Hollywooda v filmu The Women (1939)

Film iz leta 1939 je razkošen prikaz ženske podobe iz zlate dobe Hollywooda. V njem so nastopile vse največje igralke tistega časa, vse po vrsti prave lepotice: Joan Crawford, Lucile Watson, Virginia Grey, Norma Shearer, Joan Fontaine in druge. Črno-beli film je režiral George Cukor, šlo pa je za filmsko adaptacijo gledališke igre z enakim naslovom. V filmu spremljamo posameznice v zgodnjih 30. letih prejšnjega stoletja, v času, ko je v družbeni zavesti tlela želja po ženski neodvisnosti in pravicah. Brez razkošnih oblek, ki jih je za film ustvaril kultni hollywoodski oblikovalec Adrian, seveda ni šlo.

Audrey Hepburn v filmu Funny Face (1957)

V filmu, ki je v hipu osvojil gledalce v poznih 50. letih prejšnjega stoletja, sta zaigrala ljubljenca občinstva – Audrey Hepburn in Fred Astaire. Hepburnova v filmu upodablja mlado, zasanjano in pametno knjigarnarico Jo, ki jo nekega dne med delom preseneti ekipa modne revije Quality s fotografom Dickom Averyjem in strogo urednico Maggie Prescott na čelu, ki želi v njeni knjigarni posneti modne fotografije. Fotograf v Jo odkrije obraz, ki ga iščejo že dolgo in ki bi predstavljal ikono revije Quality. Uspe mu prepričati tako urednico kot Jo, ekipa jo vzame s seboj v Pariz, tam pa se začne pravi šov oblek Huberta de Givenchyja. Lik Maggie Prescott, ki ga je upodobila Kay Thompson, naj bi bil osnovan na karakterju Diane Vreeland, resnične urednice revije Harper's Bazaar.

Vam je to kaj znano? Ja, sledi Hudičevka v Pradi.

Anne Hathaway in Meryl Streep v Hudičevki v Pradi (2006)

Mlademu občinstvu najbolj poznana modna zgodba s filmskih platen je verjetno Hudičevka v Pradi, komedija z romantičnim in dramatičnim priokusom, v kateri smo lahko spremljali preobrazbo novinarskega dela željne Andree (Anne Hathaway) iz grdega račka v laboda. Laboda v visokih petah, seveda. Kot asistentka asistentke Mirande Priestly (Meryl Streep), urednice najpomembnejše modne revije na svetu, se nepričakovano znajde sredi pravil modnega sveta, ki jih piflarka Andy ne pozna, niti ne razume.

Ob pomoči sodelavke Emily in modnega urednika Nigela Andy ne uspe le preobrazba v čudovito in modno dekle, temveč se spremenijo tudi njene ambicije. Vsak dan lažje se spopada z muhami ostre Mirande in kmalu postane njena zaupnica.

Tudi Mirandin lik naj bi bil osnovan na resnični osebi – dejanski urednici modne biblije, ledeni Anni Wintour.

America Ferrera v Grdi rački (2006–2000)

Le kdo ne pozna male, okrogle in prikupne Betty Suarez? Delovna, naivna in prijazna Betty se znajde sredi uredništva revije Mode, kjer delajo le z modo in kariero obsedeni ljudje. Če se Betty gledalcem v hipu prikupi zaradi očal, zobnega aparata in milo rečeno nenavadnega sloga oblačenja, njeni sodelavci nad tem niso ravno navdušeni. A ob podpori svoje zabavne družine si Betty uspe nabrati dovolj samozavesti, da v službi vztraja. Še več, s svojo iskreno in dobrodušno naravo uspe pridobiti kar nekaj prijateljev in nevede postane ena ključnih figur za uspeh revije. Z leti seveda sname tudi aparat za zobe, zamenja model očal in izpopolni svoj slog, še vedno pa ostaja ista zabavna Betty.

Če smo prej omenili Diano Vreeland in Anno Wintour, se spodobi, da se spomnimo tudi dveh modnih dokumentarcev.

Diana Vreeland: The Eye Has To Travel (2011)

Diana Vreeland se je rodila leta 1903 v Parizu, umrla pa leta 1989 v New Yorku. V 85 letih svojega življenja je uspela postaviti standarde modnega tiska, obenem pa velja za pomemben lik ženske neodvisnosti, saj je s svojimi kolumnami in nastopi spodbujala ženske, da se postavijo zase, ustvarijo svoje kariere in ne nehajo biti odvisne od moža.

Bila je urednica revij Harper's Bazaar in Vogue, čeprav ni slovela po svoji lepoti, pa velja za eno največjih stilskih ikon vseh časov. V dokumentarnem filmu z naslovom The Eye Has To Travel spremljamo Dianino zgodbo od otroških let v Parizu pa vse do smrti. Dianin lik je v filmu Infamous iz leta 2006 upodobila Juliet Stevenson, v filmu Factory Girl pa Ileana Douglas.

The September Issue (2009)

Vsi, ki so se kdaj spraševali, koliko dela je potrebnega za eno številko modne revije, kakršna je Vogue, so si z nestrpnostjo ogledali dokumentarec The September Issue, ki je gledalce popeljal v srčiko dogajanja – v prostore ameriškega Vogua. Pa ne le tja, blizu je kamere spustila tudi urednica Anna Wintour, menda najvplivnejša oseba sodobne modne industrije.

V dokumentarcu se Wintourjeva kaže kot stroga, a delu predana ženska, ki v zasebnem življenju ljubi svoj dom in družino. Zgodbo o zgodovini, sedanjosti in prihodnosti Vogua ji pomagajo pripovedovati še nekatere ključne osebe sodobne mode – kreativna direktorica revije Grace Coddington ter mnogi modni oblikovalci, od Oscarja de la Rente do Jean-Paula Gaultierja.