Četrtek, 15. 2. 2018, 9.40

OI v Pjongčanju, deskarski kros (m)

Praznični olimpijski dan za Španijo

Deskarski kros | Foto Guliver/Getty Images

Zimske olimpijske igre so se po zaslugi deskarja Regina Hernandeza prebile na naslovnice španskih časnikov. Bradati možakar, rojen v španski avtonomni skupnosti Ceuta na severu Afrike, je z bronom prekinil 26-letni post Španije na olimpijskih igrah. Zlato je osvojil prvi favorit Francoz Pierre Vaultier, srebro pa Avstralec Jarryd Hughes.

Njegova medalja v deskarskem krosu je šele tretja španska medalja na olimpijskih igrah. Pred njim sta jih osvojila le slalomista, brat in sestra Paquito (Saporo 1972) in Blanca Fernandez Ochoa. Zadnja se je do odličja zavihtela na igrah v Albertvillu 1992.

Španski mediji deskarski kros opisujejo kot disciplino, v kateri 50 odstotkov točk prinaša dejstvo, da živ prideš v cilj, o preostali polovici pa odloča hitrost.

To so bile njegove sanje

Zanimivo, da 26-letni fant, ki živi na Costi del Sol (Sončni obali) na jugu Španije, sploh ni bil prvi španski favorit za medaljo. Na igre je prišel v senci Lucasa Eguibarja, svetovnega deskarskega podprvaka iz 2017, ki pa je tekmovanje končal v snegu. Tudi Hernandez bi ga lahko končal že veliko pred finalom, a mu je fotofiniš v osmini finala za las prinesel napredovanje v naslednji krog.

Regino Hernandez je poskrbel, da se je Španija po 26 letih znašla na seznamu dobitnikov medalj. | Foto: Guliverimage/Getty Images Regino Hernandez je poskrbel, da se je Španija po 26 letih znašla na seznamu dobitnikov medalj. Foto: Guliverimage/Getty Images

"To so bile moje sanje. Povsem vseeno mi je, kakšne barve je medalja, glavno je, da jo imam in da sem se za večno zapisal v olimpijsko zgodovino," je dejal Španec.