14.25

5 let, 3 mesece

Thermometer Blue 1,47

2

Katja Višnar smučarski tek Anamarija Lampič Anamarija Lampič Miha Šimenc Otepaeae

Sobota, 19. 1. 2019, 14.25

Smučarski tek, Otepaeae

Katja Višnar med najboljšimi, v finalu pa šok: Noge me niso več držale

2

Katja Višnar | Katja Višnar je končala na petem mestu. | Foto Sportida

Katja Višnar je končala na petem mestu.

Katja Višnar se je v estonskem kraju Otepaeae uvrstila v veliki finale v šprintu v klasični tehniki, v njem pa na koncu osvojila peto mesto. Velika zmagovalka je postala Norvežanka Maiken Caspersen Falla.

Štiriintridesetletna Višnarjeva je v finalu začela sicer zelo hitro, vendar že kmalu nato ni več sledila hudemu ritmu, ki sta ga narekovali Rusinja Natalija Neprjajeva in Falla. Zadnja je do zmage prišla že pred koncem in je Rusinjo ugnala za 1,4 sekunde, tretja je bila Švedinja Maja Dahlqvist. Med tekači je bil najboljši Norvežan Johannes Hösflöt Kläbo.

Drugi finale v tej zimi za Blejko

Blejka Višnarjeva, v finalu je bila zadnja, je pred tem tekla v drugi polfinalni skupini in bila sprva na drugem mestu, potem pa je prevzela vodstvo ter si v ciljnem delu pritekla dobrih pet metrov prednosti pred tekmicami in gladko zmagala za drugi finale v tej zimi. Dahlqvistova je na drugem mestu zaostala 32 stotink.

Višnarjeva je v četrti četrtfinalni skupini zmagala, pred Norvežanko Ane Appelkvist Stenseth, ki je bila druga, je imela 22 stotink prednosti. Nato se je v naslednji in zadnji skupini na start podala še Lampičeva in bila po padcu tretja, za Dahlqvistovo je zaostala 6,5 sekunde, tudi Nemka Sandra Ringwald, ki je bila v cilju 2,35 sekunde za Švedinjo, pa je bila precej hitrejša od druge Slovenke v izločilnih bojih.

Kljub novim odličnim rezultatom je bilo v našem taboru danes tudi nekaj grenkega priokusa, kar je potrdila Višnarjeva: "Ko sem premislila, kako je bilo, je nekaj grenkega priokusa za finale, ker sem zelo dobro tekla od kvalifikacij do polfinala, ko sem prišla prva v cilj. Nato pa šok v finalu, kjer sem že v prvem klancu začutila, da imajo noge še vedno laktat, in nekako nisem mogla iti frekvenčno hitro, tako kot vodilne, s klanca pa sem skoraj padla, noge me niso držale. To se zgodi. Zame je bilo malo premalo premora, da bi laktat odplaknila. Še vedno pa je to peto mesto, lahko sem zelo vesela za odličen četrtfinalni in polfinalni tek."

Anamarija Lampič je bila jezna. | Foto: Vid Ponikvar Anamarija Lampič je bila jezna. Foto: Vid Ponikvar

Lampičeva tokrat 12., tudi Šimenc do točk

Miha Šimenc je kmalu nato nastopil v prvi četrtfinalni skupini in bil četrti, za Kläbom, ki je bil najboljši, je zaostal 4,2 sekunde ter se poslovil od polfinala.

"Oba teka sta bila težka, proga je tu izjemno težka, dva zelo zahtevna klanca, en zelo dolg, drug zelo strm. Danes smo imeli res srečo s smučmi, tako da pohvala fantom, serviserjem in trenerjem, ki so super pripravili smuči. Imeli smo res dober in kakovosten material. Moj tek v skupini je bil štiri ali pet sekund hitrejši od kvalifikacijskega. Oba teka sta bila težka, vesel sem, da sem spet prišel med najboljšo dvajseterico," je po tekmi povedal Šimenc,

Višnarjeva je dosegla sedmi čas kvalifikacij, 3,08 sekunde je zaostala za Švedinjo Stino Nilsson, ki je bila najhitrejša. Anamarija Lampič je bila s 4,37 sekunde zaostanka 12. Šimenc se je v nadaljevanje tekmovanja uvrstil s 27. mestom, za prvouvrščenim Kläbom je zaostal 9,09 sekunde.

"Ne vem čisto natanko, kaj se je dogajalo, a res sem zelo jezna"

Preveč dobre volje ni bila niti Lampičeva, ki ji je zaplet na zadnjem ovinku odnesel boj za polfinale: "Ne vem čisto natanko, kaj se je dogajalo, a res sem zelo jezna. Danes je bila res tako dobra priložnost, tako dobro sem se počutila. Že od štarta sem takoj napadala, zelo dobro je bilo. Tudi po zadnjem spustu sem si nabrala malo razlike, a nato mi je malo upadla hitrost na majhnem klančku in tekmice so me 'pojedle'. Potem mi je Američanka zapeljala na palico, izgubila sem še malo hitrosti. Do ovinka sem bila na četrtem mestu, nato pa sploh ne vem kaj se je zgodilo. Po tem smo ugotovili, zakaj so me punce sploh ujele. Na predzadnjem ovinku sem na mostu povozila kamen, za katerega sploh ne vem, kako se je tam znašel. Uničila sem smuči, a to zdaj ni več pomembno, nisem prišla naprej in zelo sem jezna."

"Rezultati so samo spodbuda, da vsi delamo še bolje"

Preostala slovenska predstavnika sta izpadla. Anita Klemenčič je bila 39. (+13,95), Benjamin Črv pa 65. (+26,5).

Črto je nato potegnil še glavni trener Nejc Brodar: "Rezultati so samo spodbuda, da vsi delamo še bolje, damo še več od sebe. Vidimo, da lahko z odličnim ekipnim pristopom premikamo tudi meje v smučarskem teku. Mene navdaja z navdihom in ponosom, da tekmovalci vidijo, da so zmožni nastopati ne samo v finalu, ampak imajo željo tudi po osvajanju stopničk. Stopničke nam v tej sezoni še manjkajo, a mislim, da ob takem napredku tudi to ni več daleč za našo ekipo."

V nedeljo bosta v Estoniji še teka na daljših razdaljah, ob 9.30 se bodo na 10 kilometrov klasično pomerile ženske, ob 13. uri pa na 15 kilometrov še moški.