Martin Pavčnik

Sobota,
6. 8. 2016,
15.20

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,70

1

Natisni članek

Natisni članek

Rio 2016

Sobota, 6. 8. 2016, 15.20

7 let, 2 meseca

RIO: prvi dan

Izgubljeni v lastnem mestu

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,70

1

Začetek olimpijskih iger v Riu de Janeiru odkriva eno največjih organizacijskih hib, ki jo je bilo mogoče slutiti že ob zadnjem odštevanju – promet.

Poročevalec iz Ria Martin Pavčnik | Foto:

Otvoritvena slovesnost je navdušila in pokazala brazilski blišč. Tudi prva tekmovanja, predvsem idilično okolje štarta kolesarske dirke ob sloviti plaža Copacabana, v svet pošiljajo všečno olimpijsko sliko. Precej več težav pa je v zakulisju. Nezadovoljni so tako športniki kot novinarji.  Poleg nepridipravov, ki jim diši predvsem fotografska oprema, pomanjkljivo opremljenih nastanitev in slabih oznak v oči najbolj bode kaotičen promet.

Ob takšnem pogledu je lažje sprejeti prometne zamaške. Kajne? | Foto: Ob takšnem pogledu je lažje sprejeti prometne zamaške. Kajne?

Vzemite si čas in poglejte proti morju

Velika večina novinarjev, ki si je v petek na štadionu Maracana v živo ogledala otvoritveno slovesnost, se je po spektaklu vsaj dve uri prebijala do svojih nastanitev. Dan potem si je sedma sila izmenjevala zgodbe o tem, kako se je njihov voznik izgubil.

Tudi avtobus avtorja tega zapisa sprva ni našel poti do cilja. Namesto proti osrednjem medijskem središču je voznik novinarsko druščino odpeljal kar do olimpijske vasi. Ko pa je uvidel zmoto, se je kar sredi štiripasovnega cestišča odločil za vzvratno vožnjo in obračanje.

Tudi pot do slovite plaže Copacabana, kjer poteka kolesarska dirka, je iz medijskega središča Barra za več avtobusov namesto predvidenih 45 minut trajala uro in pol. Vmes je avtobus večkrat zaokrožil po istih ulicah, iskal pravo pot in pri tem sklatil enega od prometnih znakov. "Bodite brez skrbi, raje poglejte proti morju in se sprostite," je uteho v res idiličnem pogledu skozi okno avtobusa iskal španski novinar.

Video: kdo ima prednost?

"To niso poklicni vozniki!"

Na kaotične razmere v prometu in predvsem neprofesionalnost voznikov so že kmalu po prihodu v Rio začeli opozarjati tudi v slovenskem reprezentančnem taboru. Več delegacij se je namreč ob neizkušenih voznikih "izgubilo" in posledično do cilja potrebovalo krepko več od pričakovanj. "To niso poklicni vozniki, ki bi kot izkušeni taksisti poznali Rio. Kot kaže, so jih zbrali z vseh vetrov, zdaj pa so izgubljeni v lastnem mestu," nam je dejal Blaž Perko, pomočnik vodje slovenske reprezentance.

Ob opremo tudi na uradnem avtobusu Mathieu Laberge zdaj v domovino poroča prek računalnika kanadskega olimpijskega komiteja. | Foto: Mathieu Laberge zdaj v domovino poroča prek računalnika kanadskega olimpijskega komiteja.

Marsikateri novinarji in fotografi pa bi bili srečni, če bi v Riu de Janeiru izgubili le čas. Mnogi so namreč ostali brez svoje opreme. Tarča nepridipravov so predvsem fotografi, ki skorajda vsak dan postrežejo s kakšno zgodbo o odtujenih fotoaparatih in objektivih. Nemški fotograf je brez dragocenega nahrbtnika ostal, ko ga je ogovorila "lažna natakarica", njegov avstrijski kolega se je od opreme poslovil kar na sprejemu v avstrijski hiši …

S svojo zgodbo pa je dobrih deset minut pozornosti v medijskem središču prevzel tudi kanadski novinar Mathieu Laberge. Za razliko od fotografov je namreč brez delovne opreme ostal kar na uradnem avtobusu, na katerega naj bi se lahko povzpele zgolj akreditirane osebe. "Ko sem stopil na avtobus, mi je neki moški dejal, naj nahrbtnik položim na polico nad glavo. Nato je zapustil avtobus. Ko pa sem želel iz nahrbtnika vzeti mobilni telefon, sem ugotovil, da sem ostal praznih rok, " je dejal novinar iz Montreala, ki je ostal brez računalnika, snemalnika, telefona in tabličnega računalnika.