Sreda, 6. 9. 2017, 7.00
7 let, 2 meseca
Veliko slavje sredi Sirije. Država časti svoje junake. #video #foto
Sirska nogometna reprezentanca si je z remijem 2:2 proti Iranu na gostovanju v Teheranu zagotovila tretje mesto v svoji skupini in s tem vstop v dodatne kvalifikacije za nastop na svetovnem prvenstvu v Rusiji leta 2018.
Tekmo je v središču sirske prestolnice Damask na velikem zaslonu spremljalo na tisoče navijačev, polni so bili tudi vsi gostinski lokali s televizijo.
V dodatnih kvalifikacijah bodo igrali z Avstralci
Sirija, ki svoje domače tekme igra v Maleziji, se bo v dodatnih kvalifikacijah pomerila z Avstralijo. Zmagovalka tega dvoboja bo morala za dokončno uvrstitev na prvenstvo premagati še četrto ekipo iz kvalifikacij v Severni in Srednji Ameriki.
Vstop v dodatne kvalifikacije, ki so si ga sirski nogometaši zagotovili v zadnjih trenutkih tekme, je v njihovi domovini, uničeni zaradi državljanske vojne, sprožil val navdušenja in bučna praznovanja.
Women Fans of Syria# FIFA WCup 2018#soccer#Azadi stadium#Tehran#Iran#woman#sports#Iranian women forbidden....@epaphotos @ATaherkenareh pic.twitter.com/EmEotnS6Aj
— Abedin Taherkenareh (@ATaherkenareh) September 5, 2017
Why women and not football were the topic of conversation between fans during the Iran-Syria World Cup qualifier. https://t.co/tvNR477tcp pic.twitter.com/JW0jZBnHxk
— BBC Outside Source (@BBCOS) September 5, 2017
syrian fans after finishing match Syria and Iran ,first time the people are celebrating in the street since 4 yearspic.twitter.com/S8Z5sU6yoL
— Ahmed Ragab (@aragab744) September 6, 2017
Iranske ženske so medtem s protestom odgovorile na diskriminacijo na stadionih, ko so jim oblasti prepovedale ogled tekme. Pred dvobojem je namreč iranska nogometna zveza (FFI) odločila, da domačinke ne smejo na stadion Asadi v Teheranu. Dvojna merila so poskrbela, da so Iranke povzdignile glas, saj so si navijačice iz Sirije, ki so v Teheran prišle spodbujat svoje nogometaše, tekmo lahko ogledale.
"Žalostno je, da si kvalifikacijsko tekmo iranske nogometne reprezentance lahko ogledajo le navijačice nasprotne ekipe," je dejala ena od žensk. Parlament se bo s perečo tematiko ukvarjal po poletnih počitnicah, kot pravi Hosseinijeva, pa Iranke od športnega ministrstva pričakujejo "jasne odgovore".
Iranke imajo v domovini veliko težav, kar se ogledov športnih prireditev tiče, saj so kleriki odločno proti. Slednji so mnenja, da ženskam ni mesto na tribunah stadiona Asadi, kjer je "možno slišati vulgarno vzklikanje moških navijačev".