22.51

slovenska nogometna reprezentanca Estonija Robert Berić Srečko Katanec

Torek, 8. 9. 2015, 22.51

Katanec se ni zmotil, Berić osrečil Slovenijo

Slovenska nogometna reprezentanca je v izjemno pomembni tekmi za EP 2016 premagala Estonijo in si odprla vrata dodatnih kvalifikacij. Junak srečanja je postal Robert Berić, ki je dosegel prvenec.

Selektor slovenske reprezentance Srečko Katanec je pred dvobojem z Estonijo, neposrednim obračunom za tretje mesto v kvalifikacijski skupini E za EP 2016, napovedal, da nogometni sladokusci v torek zvečer v Ljudskem vrtu ne bodo prišli na svoj račun. Ni se zmotil. Prvi polčas ni ponudil niti ene priložnosti, ki bi tako zadišala po zadetku, da bi jo bilo treba takoj izpostaviti. Gostje iz Baltika, ki so na dveh zadnjih medsebojnih srečanjih premagali Slovenijo (2:1 v Ljubljani in 1:0 v Talinu), so tako disciplinirano branili svoja vrata, da so Katančevi izbranci pred estonskim vratarjem Mihkelom Aksalujem ostali brez streliva.

Slovenci imeli pobudo, Estonci nevarnejše strele

Estonci pa se niso le branili, ampak občasno nakazali, da zmorejo konkretneje stopiti na plin tudi v napadu. V 44. minuti je tako z diagonalnim strelom z roba kazenskega prostora nevarno ustrelil Taijo Teniste, a se Samir Handanović ni pustil presenetiti. Nekaj minut pred tem je s projektilom z razdalje poskušal še znanec 1. SNL Konstantin Vassiljev, a je streljal po sredini vrat, tako da je le ogrel dlani izkušenega Ljubljančana.

Slovenski vratar je s podajami najbližjim sodelavcem v obrambi nekajkrat poskrbel za zaplet, a izgubljena žoga Branka Ilića in blokiran strel Handanovića, ki je romal z igrišča, nista bila usodna.

Gostje so se dobro branili, Katančeva četa pa v zvezni vrsti – v nasprotju s srečanjem v Baslu je namesto Daliborja Stevanovića zaigral Rene Krhin – ni znala prebiti postavljenih linij. Josip Iličić je bil na trenutke razigran za igro in se spretno smukal okrog tekmecev, a so mu Estonci vselej pravočasno preprečili, da bi resneje zaposlil soigralce.

Žvižgi gledalcev ob koncu polčasa

Robert Berić, ki je v konici napada zamenjal poškodovanega "kralja strelcev" Milivoja Novakovića, se je trudil, a ni prišel do izraza, še manj pa do priložnosti. Vse predložke, ki so jih poslali v njegovo smer, je estonska obramba pravočasno prestregla.

Kazalo je drugače, saj je Kevin Kampl v 8. minuti sprožil nevaren strel z razdalje, ki je švignil čez vrata, a je nato obračun prerasel v dvoboj napadalnih Slovencev in branečih se Estoncev, kjer domača pobuda ni prinesla konkretnejših rezultatov. Občinstvo, z izjemo nekaj sto zelo glasnih estonskih navijačev, ni bilo zadovoljno in je igralcem ob odhodu v slačilnico po koncu prvega polčasa namenilo blage žvižge.

''Rumeni'' Kampl prebudil občinstvo

Na začetku drugega polčasa se je ponovila zgodba iz prvega dela. Slovenija je prevladovala, a njena premoč je bila mlahava, tako da so Estonci brez večjih težav zadrževali mrežo nedotaknjeno. V 52. minuti se je nekaj premaknilo. Borbeni Kevin Kampl si je v dvoboju z estonskim branilcem priboril žogo, a je sodnik menil, da je pri tem storil prekršek. Svetlolasi "nemški" Slovenec je ostro protestiral pri njegovem pomočniku in prejel rumeni karton, zaradi katerega bo počival na dvoboju z Litvo (9. oktobra v Ljubljani). To je prebudilo gledalce, ki so začeli glasneje bodriti ljubljence.

Slovenci napadli estonska vrata, Berić se je veselil prvenca

Selektor Katanec se je odzval. Želja po treh točkah je bila ogromna, tako da je okrepil napad in v 55. minuti namesto Iličića, ki so mu pohajale moči, na igrišče poslal Zlatana Ljubijankića. Nastopile so slovenske minute. V 57. minuti je Birsa poskusil s sramežljivim strelom, v 59. je Kampl streljal tako dobro, da je pošteno namučil estonskega vratarja, štiri minute pozneje pa je sledil vrhunec tekme.

Valter Birsa je imenitno z globinsko podajo našel Roberta Berića, ki je stekel za žogo. Lahko bi jo izbil Estonec Karol Mets, a se je ob nepravem času zagradil. Menil je, da Krčan ne more priti do žoge, a se še kako zmotil. Novopečeni napadalec St. Etienna je švignil mimo njega kot blisk in z natančnim strelom matiral nemočnega Aksaluja. Občinstvo v Ljudskem vrtu je skočilo na noge, Slovenija je uresničila cilj, saj jo zmaga vrača na tretje mesto in ji na stežaj odpira vrata dodatnih kvalifikacij.

Berić je dosegel svoj prvenec v članskem državnem dresu, le nekaj minut pozneje pa je še enkrat nevarno streljal proti vratom. Če se ne bi žoge na poti do vrat dotaknil Ener Jääger, bi bila Slovenija zelo blizu povišanju vodstva, tako pa je ostalo 1:0.

Struna preprečil izenačenje

Estonci so se morali odpreti in v 75. minuti skoraj izenačili. Karol Mets bi skoraj zatresel slovensko mrežo. Vassiljev je podal v kazenski prostor po tleh, žoga pa se je prikotalila do estonske številke 18, ki je izkoristila zmedo v slovenski obrambi. Strel je bil na srečo slovenskih nogometnih ljubiteljev nenatančen, Estonec pa se je upravičeno prijel za glavo, saj se mu je ponudila nepričakovana zrela priložnost.

V 76. minuti je ob ovacijah združenih slovenskih navijačev, ki so južno tribuno Ljudskega vrta napolnili le do slabe polovice, igro zapustil Berić. Zamenjal ga je hitronogi Dejan Lazarević, ki je nekajkrat navdušil s hitrimi pobegi, a nato njegova podaja ni našla pravega igralca.

Estonci so napadli z vsemi silami in bili znova zelo nevarni. V 85. minuti je Vassiljev iz kota poslal zvit predložek, žoga se je nevarno bližala slovenskim vratom, a jo je z golove črte v polje odbil Andraž Struna in preprečil izenačenje. Estonski navijači so oživeli, proti Handanovićevim vratom je švignilo še nekaj strelov, grški sodnik pa je srečanje podaljšal za štiri minute.

Katanec je namesto Krhina poslal v igro še Rajka Rotmana in se tako odločil še za tretjega rezervista, ki ni dočakal priložnosti za nastop v Baslu.

Ostalo je pri 1:0, v Mariboru je odmeval glasen aplavz, navijači so si lahko oddahnili. Po tesni, a zelo sladki zmagi, po kateri se je Slovenija vrnila na tretje mesto, pa ji zaradi ugodnega razporeda srečanj do konca ciklusa (doma z Litvo in v gosteh s San Marinom) nastop v dodatnih kvalifikacijah ne bi smel uiti.