0.22

Srečko Katanec slovenska nogometna reprezentanca Estonija

Sreda, 9. 9. 2015, 0.22

Katancu niso bili všeč žvižgi: Ne vem, kaj ljudem ni jasno

Slovenski selektor Srečko Katanec je po zelo dragoceni zmagi nad Estonijo čestital izbrancem. Poudaril je, da so najpomembnejše tri točke, zmotil pa ga je odziv občinstva ob koncu prvega polčasa.

Slovenija je prekinila niz zaporednih porazov (2011 in 2014) proti Estoniji. Premagala jo je z 1:0, jo prehitela na lestvici in si ustvarila imenitno izhodišče za (vsaj) tretje mesto, ki pelje v dodatne kvalifikacije.

V soboto je izkusila neprijeten šok v Baslu, po katerem je selektor poudaril, da se njegovi fantje nekaterih stvari učijo prepočasi, tri dni pozneje pa je v Mariboru dosegla želeni rezultat, ki je v slovenski reprezentančni tabor vrnil mir. Usoda Slovenije je ponovno v njenih rokah, zato je bilo zadovoljstvo izbrancev po četrti zmagi v kvalifikacijah za EP 2016 še toliko večje.

"Tri točke so najpomembnejše, vse drugo pa je …" se je zamislil Srečko Katanec, ki mu je po zmagi nad Estonijo, s katero je nadaljeval neverjeten niz zaporednih srečanj Slovenije brez neodločenega rezultata, odleglo.

Gledalci bi morali podpreti fante

Zmotila so ga prevelika pričakovanja občinstva, ki se niso toliko dotikala rezultata kot pomanjkanja bolj napadalne in všečne igre, s katero bi videli večje število priložnosti. V prvem polčasu, ki se je končal brez zadetkov, jih ni dočakalo, nogometašem pa ob odhodu v slačilnico namenilo blage žvižge, kar je zbodlo Katanca. "Žvižgi ob polčasu mi niso bili všeč. Ljudje radi doma gledajo Barcelono in igralce, kot so Messi, ki 'driblajo keglje'. Mi nismo takšni. Ne vem, kaj ljudem ni jasno. Fante je treba podpreti, sploh v položaju, v katerem smo bili po porazu v Švici. Po naši najboljši igri v kvalifikacijah se je čutilo negativno ozračje, zato sem ob polčasu v slačilnici povzdignil glas, saj se je ustvarila melanholija," je 52-letni Ljubljančan opisal trenutek, ko je "predramil" igralce in jim vlil nov odmerek samozavesti, s katerim so v nadaljevanju lažje prebili trden estonski zid, postavljen pred gostujočimi vrati.

Selektor je dodal, da se je pred tekmo dogovoril z igralci, da ne bodo za vsako ceno napadali zmage. "Nismo naivni. Nam je danes v boju za tretje mesto v skupini ustrezala tudi točka," je pojasnil Katanec, ki je zmago posvetil pred kratkim umrli dogi Dolce Viti.

Predstavnike sedme sile je spomnil na zadnje gostovanje Estonije v Ljubljani (2011), ko je Slovenija po izenačenju z vsemi silami krenila v napad, čeprav bi ji lahko v določenih primerih ustrezala celo točka, nato pa preveč tvegala in neslavno izgubila.

Morda najbolj naporen teden, odkar je trener

Pred srečanjem je napovedal, da se v torek v Ljudskem vrtu ne bo umiralo v lepoti, in imel prav. Slovenija je stežka prebila estonski "bunker", hkrati pa nekajkrat nevarno visela pred vrati Samirja Handanovića, saj so bili gostje z Baltika vsaj dvakrat zelo blizu izenačenja.

"Danes se znajo vsi postaviti in braniti, sploh če imajo izkušeno ekipo. Morda lahko daš samo še Gibraltarju sedem, osem golov, tekme z drugimi nasprotniki pa se končajo z 1:0 ali 2:0. Težko je prebiti obrambo, zato je bil s tega vidika pred nami izjemno naporen teden. Morda najnapornejši, odkar sem trener," je zaupal novinarjem.

S tem je dal vedeti, kako zahtevno je bilo psihološko pripraviti izbrance na srečanje z Estonijo ter preprečiti, da bi se z mislimi vračali v Basel, kjer so v zadnjih 15 minutah prejeli tri zadetke in izgubili že skoraj dobljeno tekmo.

"Bilo je točno tako, kot smo predvideli. Vedeli smo, da bo težko prebiti Estonce in da nas čaka izjemno težka tekma. Estonci so starejši, imajo več izkušenj, kar v nogometu šteje. Branijo se z desetimi igralci in garajo na igrišču, zato čestitam fantom, da so se po tekmi v Baslu pobrali in zmagali. Želim si, da bi bili v prihodnje še boljši in da bi v svojih klubih dobivali še več priložnosti," je razkril željo. Ta se je nanašala na kar nekaj reprezentantov, tudi Kevina Kampla, ki v zadnjih tednih ni odigral niti ene klubske tekme. Po vrnitvi v Nemčijo ga čakajo dokazovanja v novem klubu Bayerju iz Leverkusna v nemškem prvenstvu in ligi prvakov.