Torek, 5. 4. 2016, 13.14
7 let, 1 mesec
Evropska velikana, ki sta ujela Oblaka
Danes se bosta v Münchnu spopadla evropska velikana, pri katerih sta se v preteklosti večkrat izkazala slovenska asa s priimkom Oblak. Branko je blestel v dresu Bayerna, Jan pa med vratnicama Benfice.
Slovenski nogomet je ponosen na številne velemojstre, rojene na sončni strani Alp. Med izbrance spadata tudi Branko Oblak in Jan Oblak, ki pa nista v sorodu. Prvi je star 68 let, prihaja iz Ljubljane, v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja pa je veljal za enega najboljših jugoslovanskih nogometašev. Leta 1974 je spadal tudi med najboljše na svetu. Drugi je 45 let mlajši, rojen v Škofji Loki.
Usoda ju je pred sedmimi leti povezala pri ljubljanski Olimpiji. Ko je Branko vodil zmaje v občutljivih trenutkih, ko se je Olimpija v novi preobleki vrnila v 1. SNL, je med vratnici postavil komaj 16-letnega Jana. Pravljica vratarja, ki je pozneje navdušil Slovenijo, Portugalsko, Španijo, zdaj pa ga spremlja že celotna Evropa, se je lahko začela.
Josep Guardiola bo skušal Bavarce popeljati do šeste evropske krone.
Danes mlajšega Oblaka, prvega vratarja Atletica, čaka prvi četrtfinalni spopad z veliko Barcelono. Na drugem srečanju izjemno zanimivega večera se bosta v Münchnu udarila Bayern in Benfica. Spadata med evropske velikane, oba pa se lahko pohvalita tudi s tem, da sta v preteklosti v svoje vrste ujela slovenska asa z istim priimkom.
Pri prvem je pred desetletji blestel Branko Oblak in mu v sezoni 1979/80 pomagal do nemškega naslova, pri drugem pa je bil mladi Jan Oblak v vratih tako prepričljiv, da ga je Atletico od Benfice odkupil za 16 milijonov evrov. S tem je nadarjeni in za svoja leta izjemno zrel vratar postal slovenski rekorder, saj se je podpisal pod najdražji prestop, postal pa je tudi vratarski rekorder v zgodovini španskega prvenstva. Tako dragega si ni privoščil še nihče izmed klubov, ki tekmujejo v atraktivni la ligi.
Lovorike Bayerna:
Nemški prvak: 25
Nemški pokal: 17
Nemški superpokal: 4
Evropski prvak: 5
Pokal Uefa: 1
Pokal pokalnih zmagovalcev:1
Evropski superpokal: 1
Svetovni prvak: 2
Lovorike Benfice:
Portugalski prvak: 34
Portugalski pokal: 25
Portugalski ligaški pokal: 6
Portugalski superpokal: 5
Evropski prvak: 2
Navijači Benfice so poleti 2014 slovenskemu reprezentančnem vratarju zamerili, da si je na vsak način prizadeval zapustiti vrste orlov in se pridružiti še boljšemu klubu. Ko so se Lizbončani v skupinskem delu lige prvakov jeseni dvakrat pomerili z Atleticom (na obeh tekmah so zmagali gostje), so privrženci portugalskega velikana Oblaka zbadali z žaljivkami, češ da ni vreden počenega groša. Ljubezen se je ohladila, a Oblak ne bo nikoli pozabil veličastnih trenutkov, ko je v sezoni 2013/14 z Benfico osvojil skoraj vse, kar se je osvojiti dalo.
Benfica je po letu 1962 v Evropi izgubila vseh osem finalnih srečanj.
Lovorik je bilo ogromno. Na Portugalskem se je slavila trojna krona, (z)manjkala je le pika na i, evropska trofeja, ki ji jo je v Torinu po loteriji kazenskih strelov iz rok izmaknila Sevilla, mogoče je vplival tudi znameniti urok madžarskega trenerja Bele Guttmanna, ki je pred 54 leti, ko je nepričakovano zapustil klop orlov, preklel klub, da ne bo nikoli več osvojil evropske lovorike. Po tem je Benfica izgubila na kar osmih finalnih srečanjih. Če bo hotela letos prekiniti njegov urok, bo morala najprej preskočiti bavarsko oviro, nato pa še dve.
Finale lige prvakov bo 28. maja v Milanu.